ASKİ dolandırılmış

Ankara Su ve Kanalizasyon İşleri Genel Müdürlüğü'nde (ASKİ) görevli bir doktorun, çalışanların sağlık karnesini kullanarak özel bir poliklinikte teşhisle ilgisi olmayan tahliller yapılmış, tomografiler çekilmiş gibi gösterdiği ileri sürüldü.

ANKARA - Ankara Su ve Kanalizasyon İşleri Genel Müdürlüğü'nde (ASKİ) görevli bir doktorun, çalışanların sağlık karnesini kullanarak özel bir poliklinikte teşhisle ilgisi olmayan tahliller yapılmış, tomografiler çekilmiş gibi gösterdiği ileri sürüldü. Soruşturma sonunda doktor ile bazı üst düzey bürokrat görevden alındı.
Yolsuzluk iddialarıyla ilgili bilgi veren ASKİ Genel Müdürü İhsan Fincan, çalışanların hep aynı polikliniğe gitmesinden ve ilaçların hep aynı eczaneden alınmasından şüphelenerek ASKİ Teftiş Kurulu'nu harekete geçirdiğini söyledi. Bu işe 2003'te başladığının belirlendiğini söyleyen Fincan, şöyle devam etti:
"Ele geçen belge ve evraklara göre örneğin anne ve oğlu farklı teşhislerle dışarıya sevk edilmiş ve bunlar, diğer hastaların neredeyse tümünün yaptığı gibi doktorun çalıştığı Özel Demet Polikliniği'ne gitmiş, ikisine de aynı testler uygulanmış, aynı sonuçlara ulaşılmış. Mantar enfeksiyonu teşhisiyle yine aynı polikliniğe sevk edilen hastaya tüm karın tomografisi çekildiği, guatr, folik asit ve ensülinle ilgili testler yapıldığı, yine üst solunum yolları enfeksiyonu teşhisiyle sevk edilen bir başka hastanın beyin tomografisi çekildiği, resmi evraklarla ASKİ'ye bildirildi.
Erkeklere kürtaj yapılmış!
Üst solunum yolları enfeksiyonu teşhisiyle sevk edilen yüzlerce kadına prostat, erkeklere ise kürtaj, rahim operasyonu benzeri bazı işlemler uygulanmış gibi gösterilmiş."
Fincan, görevden alınan Dr. H.İ, Özel Demet Polikliniği ve reçeteleri yapan eczanelerle ilgili suç duyurusu yapıp, ilgili mercilere şikâyetlerini ilettiklerini bildirdi. Fincan, ASKİ'de çalışan üç daire başkanı ve iki şube müdürü ile bir birim şefinin de görevden alındığını sözlerine ekledi.
Ankara Eczacı Odası'nca görevlendirilen bilirkişi heyeti de hazırladıkları raporda, reçeteye bağlı olarak gerçek olmayan raporların işlendiği, Emekli Sandığı'na bağlı 'Java sistemine' yanıltıcı veri girişleriyle usulsüz ödemeler yapıldığının ortaya çıktığı iddialarını dile getirdi.
Poliklinik: Doğru değil
Özel Demet Polikliniği Genel MüdürVekili Dursun Ali Bayraktar ise yolsuzluk iddialarını reddedederek, 'ASKİ'deki birkaç daire başkanı ile doktorun ayağını kaydırmak için tertip edildiğini' öne sürdü ve yargıya başvuracaklarını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7574477574470

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.