Aşkın için Van'a akın

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nin tutuklu rektörü Aşkın bugün doktor izniyle duruşmaya çıkıyor. CHP ve YÖK'ten birer heyet, celseyi izlemek için dün Van'a ulaştı.

VAN - Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne tıbbi cihaz alımında usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması bugün Van 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılacak. Duruşmaya, yaklaşık iki ay önce tutuklanarak cezaevine konan Rektör Prof. Yücel Aşkın'ın yanı sıra tutuksuz yargılanan diğer dokuz sanık katılacak.
Önceki gün kalbine stent takılan ve sağlık durumunun iyiye gittiği açıklanan Aşkın'ın duruşma salonuna ambulansla mı yoksa normal koşullarda mı götürüleceğine, savcılık karar verecek. Aşkın ile birlikte, yardımcıları Prof. Hasan Ceylan, Prof. Ayşe Yüksel, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Fırat Cengiz, Üniversite Genel Sekreteri Prof. Işık Tepe, yardımcısı Salih Yurtkuran, Yazıişleri'nde Şube Müdürü Şükran Yurtkuran, Yazıişleri Müdürlüğü'nde bilgisayar işletmeni Bülent Şahin, İspanyol Expansion firmasının Türkiye temsilcisi Mehmet Ümit Ayral, YYÜ Özel Güvenlik Şube Müdürü Saffet Kara duruşmada olacak. Aşkın bugün, hakkındaki 10 ayrı suçlamadan 2142 yıl hapis cezası istemiyle yargılanacak.
İlk duruşmayı izlemek üzere dün Van'a gelen YÖK Başkanvekili Prof. Dr. İsa Eşme başkanlığında, YÖK Denetleme Kurulu Başkanı Hüseyin Çevikbaş ve YÖK'ün avukatı Haydar Han'dan oluşan YÖK heyeti ile CHP TBMM Grup Başkanvekili Kemal Anadol başkanlığındaki, Mustafa Özyurt, Hasan Fehmi Güneş, Gürol Ergin, Mehmet Kartal'dan oluşan CHP heyeti, aynı uçaktan indi. Heyetleri, Aşkın'ın eşi Yrd. Doç. Oya Aşkın ile Rektörvekili Prof. Ali Fuat Doğu karşıladı.
'Adalet kurban aldı'
Cezaevinde intihar eden Genel Sekreter Yardımcısı Enver Arpalı'nın kardeşi Dursun Arpalı ise 'geç kalan adalete' tepkili: "Bu dava çok geç kalmış bir dava. Ağabeyimi kaybetmemizin üzerinden neredeyse bir ay geçti. Yarınki duruşmaya ben bu acıyla katılacağım. Ancak sorarım size, bu davadan adalet nasıl çıkar? Eğer savcılık bu davayı zamanında açmış olsalardı bugün belki de ağabeyim yaşıyor olacaktı. Biz geç kalmış adaletin kurbanı olduk. Adalet bizden kurban aldı."
Duruşmada Aşkın tarafından 'fişlendikleri' iddia edilen kişiler de tanık olarak dinlenecek. Sayıları savcılık tarafından 418 olarak açıklanan ve üniversite yönetimini suçlayan bu grup duruşmaya avukatlarıyla hazırlandı.
Sedef Er tayinini istedi
Bu arada Aşkın'ı savcılığıa ihbar eden ve soruşturmada bilirkişilik yapan YYÜ Bilgi İşlem Daire Başkanı Sedef Er, Sağlık Bakanlığı'na başvurup eş durumundan tayinini istedi. Sedef Er'in eşi Yrd. Doç. Dr. Metin Er, geçen ay İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne uzman olarak atanmıştı. Sedef Er'in Sağlık Bakanlığı'nda danışman olarak görev yapması bekleniyor. (Radikal, dha)


    http://www.radikal.com.tr/7660447660440

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.