Aşkın'a iyi haber: 'Kaçakçılık'ta en hızlı beraat

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Aşkın, adliyede dün mutluydu: 'Eser kaçakçılığı'ndan açılan davanın ilk celsesinde beraat çıktı. Kararın birer örneği YÖK'e ve Aşkın'ın tutuklu olduğu dosyaya iliştirilmesi için 3. Ağır Ceza'ya yollandı.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

VAN - Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Yücel Aşkın tarihi eser kaçakçılığıyla suçlandığı davanın ilk duruşmasında beraat etti.
Aşkın hakkında geçen temmuz ayında başlatılan ve her yönüyle halen tartışma konusu olan soruşturmalar sonucu bir ana dava açılmış, Aşkın bu davanın ilk duruşmasına önceki gün çıkmıştı. Mahkeme çete kurmak, ihaleye fesat karıştırmak ve kişileri fişlemekle suçlanan Aşkın'ın tutukluluğunun devamına karar vermişti. Aşkın hakkındaki ikinci dava evinde kayıt dışı tarihi eser bulundurduğu gerekçesiyle açılmış ve Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefetten 3 aydan 1 yıla kadar hapis istenmişti.
Tedavi gördüğü hastaneden dün ambulansla adliyeye getirilen Aşkın, merdivenleri yine yürüyerek çıktı.
Önce geçmiş olsun dileği
Van 2. Asliye Ceza Mahkemesi Yargıcı Cumhur Uluçınar, yargılama başlamadan önce Aşkın'a sağlık durumunu sordu ve "Geçmiş olsun" dedikten sonra savunmasını oturarak da yapabileceğini söyledi. "İyiyim" diyen Aşkın, savunmasını yazılı sunmakla birlikte, sözlü olarak da önceki günkü duruşmadakinden daha uzun bir süre ifade verdi. Aşkın, '581 adet eseri zamanında envanter defterine kaydettirmeme' suçlamasını şu gerekçelerle reddetti:
Eserler tescilli: Evimdeki arama 15 Temmuz tarihinde yapıldı. Ben müze yetkililerini koleksiyonumdaki eserleri tescil etmeleri için 2 Temmuz'da çağırdım. Yetkililer, kayıt işlemini yapacaklarını açıkladı. Koleksiyonun yasal kurallara uygun olduğu bu görevlilerce de tescil edildi.
Hurdalar eser sayıldı: İddianamede kayıt dışı eser sayısı olarak verilen rakam çok abartılıdır. Bunların bir kısmı metal parçaları, cam kırıkları, bir kısmı da onarılamayacak türden hurdalardır. 70-80 tane de alınıp satılması izne tabi olmayan sikke var. Koleksiyondaki bir kolyede her boncuk ayrı ayrı sayılıp ayrı bir eser kabul edilemez. Bu durumda 10 binlerce eser var denilebilir.
Yaptığım kültür hizmeti: Suçlandığım eserlerle açtığım Urartu sergisi dünyada da bir ilk. Benim yaptığım yasalara aykırılık değil tümüyle bir kültür hizmetidir.
Evim bile yok: Bu koleksiyon için gelirimin önemli bir kısmını harcadım. Oturacağım evim bile yok.
Aşkın'dan sonra Van'daki müzenin müdürvekili Ahmet Mete Tozkoparan, uzman öğretim üyesi Hanefi Büber ve arkeolog Emre Umut Köse dinlendi. Tanıkların tümü, Aşkın'ın söylediği gibi dava konusu tarihi eserlerin kayda alınması için müzeye başvuruda bulunduğunu, eserlerin yerinde görüldüğünü söyledi. Tozkoparan, "Eserleri gördük. Yalnız o dönem bizim kazı mevsimimizdi. Kayıt işleminin müsait bir tarihte yapılmasını kararlaştırdık. Rektör bey, her zaman sorumlu davrandı. Aramızda zaten bir güven ilişkisi de vardı" diye konuştu.
Tanıkların ardından söz alan savcı Özgür Taylan Ulu da Aşkın'ın tahliyesini istedi. Yargıç Uluçınar da beraat kararıyla davayı tek duruşmada bitirdi. Yargıç, beraat kararını bilgi için YÖK'e gönderme kararı alırken bir örneğini de Aşkın hakkında çete kurmak, ihaleye fesat karıştırmak ve kişileri fişleme suçlamalarıyla ilgili davayı görüşen Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na da gönderilerek bu dosyaya iliştirilmesine de karar verdi.
Yargıç Uluçınar, ayrıca rektör Aşkın'ın el konulan eserlerinin de kendisine iadesini hüküm altına aldı.


    http://www.radikal.com.tr/7662067662060

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.