Aşkın'a tahliye yok

Bire karşı iki oy
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Yücel Aşkın dahil 10 sanığa açılan davanın ilk duruşması yoğun tartışmalara sahne oldu. Mahkeme heyeti, 'üniversitede fişlenerek dava konusu suçlardan zarar gördüklerini' söyleyen grubun davaya müdahil olma taleplerini bire karşı iki oyla kabul etti.
'Taraf' tartışması
Müdahil olma taleplerine karşı çıkan üye Ferhat Erbaş'ın, daha önce Aşkın'ın tahliyesi için oy verirken 'tarafsızlığını yitirdiği' iddiasıyla heyetten çıkarılması istendi.
Avukatlar, 'O zaman diğer iki hâkim de tarafsızlığını yitirmiş olur' dedi. Ardından da karar için dosya 4. Ağır Ceza'ya yollandı.
Hastaneye geri gönderildi
Erbaş heyetten çıkınca yeni üyeyle süren duruşmada Aşkın suçlamaları reddetti. Sorgu bitince hastaneye gönderilen Aşkın'ın tahliyesine dair talep, savcının isteği ve yeni üyenin karşı oyuna rağmen reddedildi; duruşma da 29 Aralık'a ertelendi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

VAN - Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın'la birlikte toplam 10 sanık hakkında açılan ve aylardır gündem oluşturan dava tartışmalarla başladı. Mahkeme heyeti, duruşma sırasında bire karşı iki oyla dava konusu suçtan zarar gördüklerini ileri süren bir grubu müdahil olarak kabul etti. Daha önce, Aşkın'ın tahliye edilmesi yönünde oy kullanan, dünkü duruşmada ise söz konusu grubun müdahil olmasına karşı çıkan mahkeme üyesi Ferhat Erbaş, 'tarafsız olmadığı' gerekçesiyle davadan alındı.
YYÜ Genel Sekreteri Enver Arpalı'nın cezaevinde intihar etmesinin ardından tek tutuklu sanığın rektör Yücel Aşkın olduğu davada ilk duruşma dün yapıldı. Yargıç İlhan Kaya başkanlığındaki Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davaya gösterilen büyük ilgi nedeniyle adliye girişi ve içinde yoğun polisiye önlemler alındı.
Merdivenlerden yürüdü
Hakkında çete kurmak, ihaleye fesat karıştırmak, evrakta sahtecilik, kişiler arasında siyasi düşünce din ve mezhep ayrımı yapmak, kişisel verileri hukuka aykırı olarak toplamak ve özel hayatın gizliliğini ihlal suçlarından 2 bin 131 yıla kadar hapis cezası istenen rektör Yücel Aşkın, tutulduğu hastaneden mahkemeye hastane ambulansıyla getirildi. Aşkın adliye girişine tekerlekli sandalyeyle inerken, güçlü olduğu mesajını vermek için, merdivenleri kendi isteğiyle yürüyerek çıktı. Aşkın ardından, üçüncü kattaki mahkeme salonuna tekrar tekerlekli sandalyeyle ulaştırıldı. Oldukça zayıflamış görünen rektör Aşkın, koridordan geçerken kendisine merhaba diyen izleyicilere el sallayarak teşekkür etti.
Duruşmaya rektör Aşkın'ın yanı sıra tutuksuz olaarak yargılanan dokuz sanıkla avukatları, davanın açılmasına destek sağlayan ve aralarında Prof. Nurhan Akyüz ve Prof. Necmettin Tozlu'nun da bulunduğu yedi şikâyetçi ve avukatları katıldı.
Tartışmalı başladı
Mahkeme salonunda sanık rektör Yücel Aşkın, tutuklu olması nedeniyle en önde ve tek başına oturtulurken, arka sırasında dokuz tutuksuz sanık yer aldı. Aşkın'ın eşi Oya Aşkın'ın katılmadığı duruşmada cezaevinde yaşamını yitiren Enver Arpalı'nın kardeşi Dursun Arpalı davayı izlemek istedi, ancak mahkeme tarafından Arpalı da duruşma salonuna alınmadı. Dursun Arpalı, "Bu nasıl adalet" diyerek tepki gösterdi.
Müdahiller 100 kişiden fazla
Ses düzeni dahi bulunmayan duruşma salonunda ilk olarak sanık ve avukatlarının kimlik tespiti yapıldı, ancak ardından iddianamenin okunmasıyla sanıkların sorgulanması aşamasına geçilemedi. Çünkü dosyadaki temel suçlamalardan biri olan 'fişleme' olayının mağduru olduklarını ileri süren ve sayıları 100'ü aştığı açıklanan grup adına söz alan avukatlar, müdahil olarak kabul edilmelerini istedi. Sanık avukatları ise, bu kişilerin suçtan zarar görmedikleri için davanın mağduru sayılamayacaklarını, bir zarardan söz edilecekse bunun tarafının Hazine olabileceğini belirtti.
Bire karşı iki oyla
Mahkeme üyelerinden Ferhat Erbaş da savunma avukatları gibi müdahillik talebinin reddi yönünde görüş açıkladı. Ancak mahkeme başkanı ve diğer üçüncü üyenin oyuyla bu kişiler davaya müdahil olarak kabul edildi. Aşkın'ın daha önce de tahliye edilmesi istemiyle yapılan başvuru yine aynı iki üyenin oylarıyla reddedilmişti.
Ardından, davaya müdahil olarak kabul edilen avukatlar Aşkın'ın tahliyesi yönünde oy kullanan üye Ferhat Erbaş'ın mahkeme heyetinde yer almasına karşı çıktı. Avukat Hüsnü Tuna, yargıç Erbaş'ın tahliye talebi değerlendirilirken, 'Dosyada yeterli delil yoktur, suçlamalar soyuttur' yorumunu yaptığını, bunun ihsas-ı rey anlamına geldiğini savundu. Avukat, tarafsızlığını yitirdiği gerekçesiyle yargıç Erbaş hakkında reddi hâkim talebinde bulundu.
Savunma avukatları ise, talebin öncelikle davayı uzatmaya yönelik olduğunu belirtirken, "Mahkeme üyelerinin kullandıkları oy nedeniyle tarafsız olmadıkları ileri sürülemez. Zira o zaman müvekkilin tutukluluk halinin devamına karar veren iki yargıcın da önceden görüşünü açıkladığı için reddedilmesi gerekir" dedi. Yasa gereği, reddi hâkim talebinin karara bağlanması için dosya 4. Ağır Ceza Mahkemesi' ne gönderildi. Bu kararın alınabilmesi için duruşmaya saat 14.00'e kadar ara verildi.
Yeni üye Vahit Baltacı
4. Ağır Ceza Mahkemesi, 'tarafsız olmadığı' gerekçesine dayandırılan reddi hâkim talebini kabul etti ve Erbaş'ı mahkeme üyeliğiden aldı. Mahkeme heyeti Erbaş'ın yerine, nöbetçi mahkeme olarak görev yapan 4. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi Vahit Baltacı'nın üye olarak bulunmasına karar verdi.
Yargılamaya yeni üyenin katılımıyla kalınan yerden devam edildi. Bu gelişme tartışmalara da yol açtı. Erbaş'ın görevinden alınması rektör Yücel Aşkın'ın tahliye edileceğine yönelik beklentiyi de değiştirdi.
Hem alkış, hem yuhalama
Duruşmada ilk Aşkın'ın sorgusu yapıldı. Hakkında 300 sayfalık iddianameyle rekor ceza istenen ve iki aydır tutuklu olan Aşkın'ın sorgusu, yaklaşık yarım saat gibi kısa sürede tamamlandı. Mahkeme heyeti, ifadesinde, çete kurmak, ihaleye fesat karıştırmak başta olmak üzere yöneltilen suçlamaların tümünü reddeden Aşkın'ın sağlık durumunu dikkate alarak, duruşmadan ayrılmasını ve tedavi gördüğü hastaneye dönmesini uygun buldu. Aşkın salondan, getirildiği tekerlekli sandalyeyle ambulansa bindirilerek hastaneye götürüldü.
Aşkın, adliyeden ayrılıp asansöre binerken destek amacıyla Van'a gelen ve çoğunluğunu akademisyenlerin oluşturduğu bir grup tarafından alkışlandı. Gruptakiler, 'Türkiye seninle gurur duyuyor' sloganı attı. Aşkın, ambulans caddeye çıktığında ise bir grup vatandaşın yuhalamasına muhatap oldu. Duruşma, rektör Aşkın'ın ayrılmasından sonra diğer dokuz sanığın ilk savunmalarının alınmasıyla devam etti.
Duruşma, Radikal'in baskıya girdiği saat 19.30 itibariyle sonuçlanmamıştı.
Basın kura çekti!
Duruşmanın yapılacağı 25 kişilik salona CHP TBMM Grup Başkanvekili Kemal Anadol başkanlığındaki yedi kişilik heyet ile YÖK adına davayı izleyen Prof. İsa Eşme başkanlığındaki heyet dışında hiç kimse alınmadı. Mahkeme başkanı ve başsavcının talimatıyla, her bir sanığın ancak bir yakını duruşmaya alındı. Gazetecilere mahkeme salonu açılmadı. Yer darlığı gerekçesiyle alınan bu karar itirazlara neden oldu. Mahkeme heyeti duruşma başladıktan sonra yanlızca beş gazeteciye duruşmayı izleme izni verdi. Gazeteciler de bu isimleri kurayla belirledi. Duruşmanın yapıldığı kata dahi çıkmasına izin verilmeyen gazeteciler, bu durumun yargılamanın aleniliğine aykırı olduğu gerekçesiyle eleştirdi.
CHP'lilere öfke
Duruşmaya verilen arada rektör Yücel Aşkın adliyede kalırken, izleyiciler dışarı çıkarıldı. Aralarında milletvekilleri Kemal Anadol, Hasan Fehmi Güneş ve Mehmet Sevigen'in de bulunduğu CHP heyeti adliye binasından ayrılırken küçük bir grup tarafından yuhalandı. CHP'liler buna tepki vermezken, SHP İl Başkanı Cemal Şen, yuhalayan kişileri tanıdığını ve bunların AKP tarafından kiralanmış kişiler olduğunu ileri sürdü. Arada küfürleşmelerin de olduğu tartışmanın ardından Şen, "SHP olarak Cumhuriyet'in değerlerine sahip çıkacağız. Buraları iki-üç tarikatçıya teslim etmeyiz. Ne pahasına olursu olsun Cumhuriyet'i savunmak namus borcumuz" diye konuştu.
Kurdelalı destek
Yüzüncü Yıl Üniversitesi çalışanları, öğrencileri ve öğretim üyeleri de rektör Aşkın'ın duruşmasını izlemek için adliyeye geldi. Duruşma bitinceye kadar adliye dışında bekleyen üniversite mensupları, yakalarına beyaz kurdela takarak Aşkın'a destek verdi.
Tüm suçlamaları tek tek yanıtladı
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Yücel Aşkın, savunmasını mahkeme başkanının izniyle, sağlık sorunu nedeniyle oturarak yaptı. Savunmasını mahkemeye yazılı olarak veren Aşkın, bu savunmayı sözlü olarak da yaklaşık yarım saatte özetledi. Aşkın yöneltilen suçlamaları şu gerekçelerle reddetti:
'İhalede fesat yok'
"Dava konusu ihale 1998 yılında yapılmıştır. Ben ise rektörlük görevine Nisan 1999 yılında getirildim. Göreve gelmemden önce yapılmış bir ihalede usulsüzlük yapmam söz konusu olamaz."
'Fişler OHAL ve YÖK'ten geldi'
"Kasamda bulunan ve kişilerin fişlendiğine ilişkin kanıt olarak gösterilen bilgi ve notlar, benim tarafımdan hazırlanmamıştır. Belgelerin bulunduğu kasa da benim kasam değildir. Bu bilgiler, OHAL döneminde güvenlik birimlerince ve YÖK'ten gönderilen bilgilerdir. Ben hiç kimseyi fişletmedim, çete kurarak kişisel veriler toplamadım. Benim bu belgeleri saklamamdan daha doğal bir şey olamaz."
'Yok denilen cihazla anjiyom yapıldı'
"İhale konusu tıbbi cihazların teslim alınmadığı yönündeki iddialar gerçek dışıdır. Bu cihazlar sayesindedir ki, hastanede kalp damarıma stent takılmasında ve anjiyo yapılmasında kullanılmıştır."
'Ayrımcılık yapmadım'
"Tüm görev süremde yasalara bağlı kaldım. Kimseye ırk, din, mezhep, siyasi düşünceleri nedeniyle baskı yapmadım. Görevimi kötüye kullanmadım."
'Kadrolaşmadım'
"Ben göreve gelmeden önce yapılan kadro ilanları çok tartışmalıydı. Üniversitede kadrolaşma yapmış değilim. Kimseyi sürgüne tabi tutmadım. Yasal olarak böyle bir tabirin kullanılmaması gerekiyor. Üniversitede görevlendirmeleri ben değil YÖK yapıyor."
'Çete kurmadım'
"Çete kurmadığım konusunda hem üniversite içinden hem de dışından şahitlik yapacak yüzlerce tanık vardır. Bunların dinlenmesini istiyorum. Yönetimimiz bu suçlamayı haketmedi. Çete kurmadığımız gibi sağlığımızı feda ederek çalıştık."
'Yasadışı örgütlere destek olmadım'
"PKK'ya yakın olduğu belirtilen bir kişinin atanması suçlaması gerçek değildir. Hiçbir yasadışı örgüte destek olmadım."
Rektör Aşkın'ın tahliyesini istemesinin ardından, avukatları, sağlık sorunları nedeniyle hastaneye gönderilmesini istedi.


    http://www.radikal.com.tr/7660637660630

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.