Aslanlı çetenin işkenceleri

Aralarında emekli asker ve polislerin de bulunduğu kişilerden çete kurmak suçlamasıyla tutuklanan Mehmet Selahattin Merih'in, villasında alıkoyduğu kişileri beslediği aslanlara vermekle tehdit ettiği iddia edildi.

İSTANBUL - Aralarında emekli asker ve polislerin de bulunduğu kişilerden çete kurmak suçlamasıyla tutuklanan Mehmet Selahattin Merih'in, villasında alıkoyduğu kişileri beslediği aslanlara vermekle tehdit ettiği iddia edildi.
Polis, Dündar Kılıç'ın torunu Onur Özbizerdik ile girdiği çatışmadan sonra kaçmaya çalışırken yakalanan Mehmet Selahattin Merih'in adamları olduğu öne sürülen bir gruba operasyon yaptı. Okyanus adlı operasyonda, İstanbul ve Edirne'de on ayrı mekâna 30 Ekim 2007 günü saat 21.30'da eşzamanlı baskın düzenlendi. Merih'in aralarında sekiz emekli polis ve iki eski uzman çavuşun da bulunduğu kişilerle çete oluşturduğunu tespit eden polisin açıklamasına göre Merih, uyuşturucu ticaretinden bir servet yaratmış ve maddi gücünü kullanarak polisi kendisinden uzak tutmayı planlamıştı.
Çetenin Beykoz'da kullandığı beyaz villa, mafya filmi mekânlarından farksızdı. Yüksek duvarlarla çevrili villanın bahçesinin bir köşesinde kafesler vardı. Kalın parmaklıklı, özel alaşımdan yapılmış kafeslerde iki vahşi aslanla bir Sibirya kaplanı vardı. Çete, tehdit edeceği kişileri bu villaya getiriyor, darp ettikten sonra aslanlar ve kaplana vermekle korkutuyordu. Villa ve diğer evlerde yapılan operasyonlarda el bombaları, otomatik silahlar, üç uçaksavar mermisi, gaz maskeleri, çelik yelekler, çok sayıda tabanca bulundu.
Çete üyelerinin ciplerinin plakalarında Milli Savunma Bakanlığı'nın kısaltması olan 'MSB', 'ATA', 'TC' harflerinin olduğu görüldü. Yakalanan 17 kişiden Mehmet Selahattin Merih'in aralarında bulunduğu altı kişi tutklandı.