Aslıtürk 'diplomasisi'

İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, Miami'de önceki gün yakalanan Orhan Aslıtürk'ün dosyasını...

ANKARA - İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, Miami'de önceki gün yakalanan Orhan Aslıtürk'ün dosyasını, dün ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson'a verdi.
Robert Pearson, dün makamında ziyaret ettiği Yücelen'le yaklaşık bir saat süren bir görüşme yaptı. Görüşmenin ardından bir açıklama yapan Pearson, dosyayı en kısa sürede Washington'a ulaştıracağını söyledi.
Yücelen'in Pearson'a verdiği dosyanın, Orhan Aslıtürk'ün işlediği suçlarla hakkındaki mahkeme kararlarını içeren bir 'bilgilendirme
dosyası' olduğu; Adalet Bakanlığı'nın hazırlayacağı iade dosyasının, Washington'a Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla ulaştırılacağı bildirildi.
Halen evli görünüyor
Bu arada Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Feyzullah Arslan, Aslıtürk'ün kırmızı bülteni henüz çıkmadığı için tutuklanmadığını
açıkladı. Arslan dün düzenlediği basın toplantısında; Aslıtürk'ün, belli bir adreste gözetim altında tutulduğunu söyledi.
Bu arada Orhan Aslıtürk'ün, eşi Gülay Aslıtürk'ten boşanmasına ilişkin karar, kayıtlı olduğu Kayseri'deki Melikgazi Nüfus Müdürlüğü'ne henüz ulaşmadı.
Orhan Aslıtürk, nüfus kaydına göre Gülay Aslıtürk ile halen evli görünüyor. 1997 yılında evlenen Aslıtürk çifti bir süre önce boşanmıştı.