Aslıtürk'ün iadesi için top ABD'de...

Emniyet Genel Müdürlüğü sözcüsü, Aslıtürk'ün iade dosyasının hazır olduğunu belirterek "ABD, dosya ulaşınca gerekli kararı verecek" dedi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü ve Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Feyzullah Arslan, İstanbul DGM tarafından cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak suçundan hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarılan ve önceki gün ABD'de yakalanan Orhan Aslıtürk'ün, halen ABD'de bekletildiğini, Türkiye'nin iade dosyasından sonra kendisi hakkında karar verileceğini söyledi.
Arslan, haftalık basın toplantısında,
gazetecilerin, Aslıtürk'ün durumuyla ilgili sorularını şöyle yanıtladı:
"Orhan Aslıtürk, ABD'de yakalandı, şu an tutuklu değil, ancak Miami kentinde bir evde bekletiliyor. Türkiye'nin iade amaçlı dosyası tamamlandı. İade dosyasının ulaşmasının ardından, ABD, gerekli kararı verecek."

Arslan, 11 Eylül saldırılarının ardından ABD ve dünyanın diğer ülkelerinde terör nitelikli şarbon vakalarının meydana geldiğini belirterek, "Ülkemizde bugüne kadar böyle bir olay gerçekleşmemiştir. Bundan sonra da gerçekleşmemesini diliyoruz. Ancak bütün kurum ve kuruluşlar ile vatandaşlarımızın bu konularda bilinçlendirilmesi ve tedbirli davranmaları gerekmektedir" diye konuştu.
Halkın paniğe kapılmaması için basının daha hassas davranmasını beklediklerini ifade eden Arslan, biyolojik terör olaylarına karşı Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bir genelge hazırladığını ve bu konuda her türlü tedbiri aldığını vurguladı.