'Aslolan ulus-devlet'

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti için ulus-devlet vazgeçilmez bir niteliktir" dedi.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

İSTANBUL - Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti için ulus-devlet vazgeçilmez bir niteliktir" dedi.
Orgeneral Başbuğ, Genelkurmay Başkanlığı'nın Harp Akademileri Komutanlığı'nda düzenlenen 'Bilgi Çağı ve Teknolojik Gelişmeler Işığında Toplum, Yönetim, Yönetici ve Lider Yaklaşımları' sempozyumunun dünkü kapanışında 'Küreselleşme ulus-devletin sonu mudur?' konulu bir konuşma yaptı. Başbuğ'un değerlendirmeleri şöyle:
"Ulus-devlet kavramı hâlâ dünyada önemini koruyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti için ulus-devlet vazgeçilmez bir niteliktir. Dil, kültür, ülkü birliği üzerinde herkesin aynı derecede hassasiyetle ve önemle durması hayatidir. Biliyoruz ve inanıyoruz ki, gereksinim duyduğumuz yeni durumlara yeni çözümler, Atatürkçü düşünce sisteminin felsefesi içinde durmaktadır. Başka yol aramaya hiç gerek yok."
'Medya büyük güç'
Başbuğ, kitle iletişim araçlarının hepsine eşit mesafede ve açık olmak gerektiğini belirterek, son yıllarda Genelkurmayca gerçekleştirilen basın brifinglerinin bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Medyanın büyük bir güç olduğunu vurgulayan Başbuğ, "Başarı elde etmek isteyen kurumlar medyayla ilişkilerinde dikkatli olmalıdır" dedi.
Sempozyumda, "İnternet kültürel yozlaşma oluşturuyor mu" sorusuna da
'Evet' yanıtı çıktığını dile getiren Orgeneral Başbuğ, "Bilgi çağının dezenformasyon için kullanılabileceği ve böylece kültürel bir yozlaşmaya yol açabileceği görülüyor. Tedbir alınmalı" diye konuştu.
Türk Silahlı Kuvvetleri olarak eğitim ve öğretim faaliyetlerinde sonsuz tolerans sahibi olduklarını ve bu toleransın başarının da anahtarı olduğunu vurgulayan Başbuğ, sözlerini şöyle tamamladı: "Ancak TSK'da toleransın girmediği alan disiplin alanıdır. Bu TSK'nın ana niteliğidir. TSK'yı örnek yapan vazgeçilmez unsur disiplin anlayışıdır."Mango'dan bol övgü
'Atatürk'ün Biyografisi' adlı eserin yazarı Dr. Andew Mango, Genelkurmay'ın 'Bilgi Çağı ve Teknolojik Gelişmeler Işığında Toplum, Yönetim, Yönetici ve Lider Yaklaşımları' konulu uluslararası sempozyumda yaptığı 'Önder Lider ve Yönetici Olarak Atatürk' başlıklı sunumda, Türkiye, TSK ve Atatürk'e övgüler yağdırdı. Mango, "Hayatım boyunca Türkiye'deki gelişmeleri izledim, ölünceye kadar da izleyeceğim. Özellikle son günlerdeki değişim, tek kelimeyle büyüleyici. TSK daima çağdaşlaşmanın öncüsü ve yenilikçi oldu" dedi. Mango'nun sunumunda öne çıkan satırbaşları özetle şunlar:
 • Atatürk vizyon adamıydı. Düşünce tarzı evrenselci ve hümanist olarak tanımlanabilir. Modern bir devletin kurucusu olmadan önce, başarılı bir ordu komutanıydı.
  Eğitimi ve sonradan savaşta kazandığı deneyimler ona liderlik ilmini öğretti. Bir komutan olarak kariyeri boyunca savaş yeteneğinin siyasi bilgelik ve ekonomik kapasiteyle tamamlanması gerektiğini gördü.
 • Silahlı kuvvetlerin siyasi gücün bir aracı olduğunu, bu durumun tersinin geçerli olmadığını fark etti. Silahlı kuvvetlerin iyi işleyebilmesi için siyasetin dışında tutulmasının gerekli olduğunu hayatı boyunca vurguladı, hem kendi kariyerinde hem siyasi personel seçiminde bu örtüşmeyi kullandı.
  'İntikam peşinde koşmadı'
 • Yetkiyi dağıtma alışkanlığı, onun bir diktatör olduğu yönündeki iddiaları çürüten en iyi kanıttır. Kurtuluş Savaşı'nın sonunda Atatürk, barışçıl yollarla ulaşılacak bir hedef için tek bir Türk askerini bile feda etmeyeceğini söyleyerek, diplomatik yollarla Doğu Trakya'nın kurtulmasını sağladı. İntikam peşinde koşmadı. Devletin imkân ve kabiliyetlerinin ötesinde yaşam standartlarını yükseltmeye çalışarak kolay popülerlik yoluna gitmedi. Bir dogma miras bırakmaya çalışmadığını, bunu istemediğini sürekli vurguladı. Kemalizm (veya Atatürkçülük) bir dogma değildir.
 • Atatürk, çok değişen bir dünyada lider ve yönetici için iyi bir modeldir.
  Eski Fransa Genelkurmay Başkanı ve Akdeniz Forumu Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Jacques Lanxade ise sempozyumdaki konuşmasında, "Eminim Türkiye AB'ye girecek. Stratejik olarak size, Atatürk'ün ülkesine ihtiyacımız var" dedi.


  • http://www.radikal.com.tr/7460387460380

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.