Asmalımescit'te veda!

Asmalımescit'te veda!
Asmalımescit'te veda!
Beyoğlu'nun en eski mekanlarından Yakup 2'nin sahibi 63 yaşındaki Yakup Arslan dün öğle saatlerinde tedavi gördüğü Acıbadem Fulya Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. Arslan için Asmalımescit'te tören düzenlendi.

İSTANBUL - Törene katılanlar Arslan'ın fotoğrafını yakalarına taktı. Yakup Arslan'ın cenazesi 13.00 sıralarında Asmalımescit'teki restoranı Yakup-2'nin önüne getirildi. Törene oğulları Ufuk ve Yıldıray'da katıldı. Cenaze restoranın bahçesine getirildikten sonra Arslan için helallik alındı. Bu sırada sevenleri gözyaşını tutamadı. Duaların ardından Yakup Arslan'ın cenazesi Zincirlikuyu'ya götürüldü. Yakup Arslan ikindi namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığına defnedilecek. Özellikle medya ve edebiyat çevresine uzun yıllardır hizmet veren mekan, Asmalımescit'in simgesi olarak da anılıyordu. Duvarlarında geçmişten bugüne mekânın müdavimi olan ünlü sanatçıların, edebiyatçı ve gazetecilerin fotoğraflarını, afişlerini barındırıyor. Törene katılan oyuncu Ahmet Sezerel, "Asmalımescit'in önemli bir ismiydi. Türkiye için önemli bir isimdi. Hepimizin başı sağ olsun." dedi. 

HAKKINDA BESTE YAPILDI
Müzik dünyasında kendisine 'Ses sihirbazı' (Klang-Magier) denilen Hamburg'lu Alman besteci Detlev Glanert, 1989'de Berlin Senatosu'nun verdiği bir burs ile bir süre İstanbul'da kalmıştı. Sık sık Asmalımescit'teki 'Yakup 2'ye uğrayan Glanert, birçok ödüle sahip. Üç senfoni, sayısız oda müziği ve orkestra için konçertolar yazan Glanert, Yakup 2 meyhanesi için yazdığı “Yakup 2-Bekleme Zamanı" konçertosu ile müzik literatürüne girmiş. 

Uğur ALAATTİNOĞLU- DHA