'Aspartam'a yasak yok

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, 1960 yılında kullanılmaya başlanmasından bu yana tartışmalara neden olan yapay tatlandırıcı...

ANKARA - Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, 1960 yılında kullanılmaya başlanmasından bu yana tartışmalara neden olan yapay tatlandırıcı 'aspartam'ın Türkiye'de yasaklanmasının henüz söz konusu olmadığını açıkladı.
Bakanlık, Türk Gıda Kodeksi'nin AB Gıda Kodeksi'yle uyumlu olduğunu ifade edilerek, Türkiye'nin bu konuda Dünya Sağlık Örgütü ve AB'nin atacağı adıma göre hareket edeceğini duyurdu. Açıklamada "Bir kişinin günlük olarak ağırlığının her 1 kilogramı için 40 mg. aspartam tüketmesinde sakınca yok" denildi. Britanya'da Avam Kamarası, 6 bin gıda maddesi ve ilaçta kullanılan yapay tatlandırıcı aspartamın kansere yol açabileceğini ve yasaklanmasını istemişti.
Britanya'daki aspartam uyarısıyla ilgili bazı tepkiler şöyle:
Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Daire Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer: Belli dozda kullanılınca kanserojen etkisi yok. Fakat çocuklar aspartam içeren ürünlerden uzak tutulmalı.
Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Rahime Petek Ataman: Tarım Bakanlığı, Britanya'dan bu konuda bilgi istemeli.
Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Profesörü İsmail Çelik: Yapay tatlandırıcıların kanser yapıcı etkileri hakkında elde yeterli kanıt yok. (Radikal, dha)


    http://www.radikal.com.tr/7663207663200

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.