Aspendos'ta konser krizi

1994 yılından bu yana Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun kararıyla elektronik ses sisteminin kullanıldığı etkinliklerin...
Haber: SALİH UÇAR / Arşivi

ANTALYA - 1994 yılından bu yana Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun kararıyla elektronik ses sisteminin kullanıldığı etkinliklerin yasaklandığı Aspendos Antik Tiyatrosu'nda, Kültür Bakanlığı'nın 22 Ağustos Tarkan konseri ve 30 Ağustos-9 Eylül Sultans Of The Dance gösterisine izin vermesi tepki çekti.
Belkıs Belediye Başkanı MHP'li Remzi Yıldız, verilen izne karşı çıktı. Yıldız, "Göz göre göre tarihi tiyatroyu yıkıyoruz. Tarkan konseri yapılırsa, ben de İbrahim Tatlıses, Mahsun Kırmızıgül, Ankaralı Turgut, Coşkun Sabah ve Davut Güloğlu'nu getirip konser verdiririm. Karar iptal edilmezse halkla birlikte tiyatronun önünde toplanıp, Bergama'daki gibi pijamalı eylem yapacağız" dedi.
'Popta akustik düzen olmaz'
Organizatör Kadir Dursun da, "Akustik düzen kurulacağı söylenerek izin alınmış. Pop müziğin akustik düzeni olmaz. Yasalar bir defa delindi mi gerisi gelir. Geçen yıl Sezen Aksu ve Yunanlı sanatçı Haris Alexiou konserleri için izin verilmedi. Bu yıl da Goran Dragoviç konseri için başvurdu fakat yanıt alamadı" diye konuştu.
Uzmanlar ise, tarihi tiyatronun kullanımının yılda kaç kez ve hangi aralıklarla yapılacağının belirlenmesi gerektiğini söyledi. Arkeolog Doç. Dr. Nevzat Çetin, yapılan ölçümlerde kayma tespit edildiğini ve yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalınabileceğini ifade etti. Çetin, "Elektronik ses sistemi, taşları yerinden kaydırmakta ve gevşemelere neden olmaktadır" dedi.