Astım sandılar çekirdek çıktı!

Nefes borusu yoluyla akciğerine ayçekirdeği kaçan ve bronşu tıkanan beş yaşındaki Fidan Karaaslan'ın, boş yere astım tedavisi gördüğü ortaya çıktı.

MANİSA - Nefes borusu yoluyla akciğerine ayçekirdeği kaçan ve bronşu tıkanan beş yaşındaki Fidan Karaaslan'ın, boş yere astım tedavisi gördüğü ortaya çıktı.
Nefes alamama ve hırıltı şikâyetiyle bugüne kadar pek çok doktora götürülen küçük Fidan'a astım teşhisi konuldu. Tedaviye karşın bir türlü iyileşmeyen çocuk, sonunda Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürüldü. Buradaki ileri tetkiklerde Fidan'ın astım olmadığı, akciğer bronşunun girişini bir ayçekirdeğinin kapattığı belirlendi. Çekirdek, operasyonla çıkarıldı. Önceki ay bir çocuğun akciğer bronşundan altılık inşaat çivisi çıkarılan hastanede bu kez Fidan'ın bronşundan çekirdek çıkması şaşkınlık yarattı.
Hastanenin Çocuk Alerji Bilim Dalı ve Çocuk Solunum Birimi Başkanı Doç. Dr. Hasan Yüksel, özellikle altı aylık ile üç yaş arasındaki çocukların yanında kabuklu yemiş yenmemesi, kalem kapağı, ataç, çivi gibi nesneler bulundurulmaması gerektiğini belirtti.


    http://www.radikal.com.tr/7405927405920

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.