Astımlı çocukların annelerine!

'NBA fatihi' Mehmet Okur'un anne evinin telefonları şu günlerde susmak bilmiyor. Yalova'nın Ocaklar Belde Belediyesi'nden numarayı öğrenenler önce ABD Profesyonel Basketbol Ligi'nin...

BURSA - 'NBA fatihi' Mehmet Okur'un anne evinin telefonları şu günlerde susmak bilmiyor. Yalova'nın Ocaklar Belde Belediyesi'nden numarayı öğrenenler önce ABD Profesyonel Basketbol Ligi'nin (NBA) 'All Star' karmasında oynayan 'ilk Türk'ün ailesini kutluyor. Sonra anne Nimet Okur'dan o meşhur tarifi rica ediyorlar.
Hani 1.5 yaşında boğulurcasına öksüren astımlı bir çocuğu (küçük Mehmet), NBA devine (Utah Jazz'li Mehmet) çeviren şu meşhur 'damlasakızlı zeytinyağı' formülü.
Meşhur formül
Mehmet Okur doğumdan kısa süre sonra bronşite yakalandı, hastalığı astıma çevirdi. Annenin imdadına kayınvalidesinin bir ahbabı yetişti. Tarif şöyleydi: "Buzlukta dondurulan 50 gram damlasakızı, dövüldükten sonra kavanoza konur. Üzerine dört parmağı aşacak şekilde 'has' zeytinyağı dökülür.
İçerik sekiz gün kapalı bekletilir. Dokuzuncu günden itibaren çocuklara günde bir tatlı kaşığı, büyüklere bir yemek kaşığı verilir."
Karışımı içtikten sonra astımdan kurtulan Mehmet Okur'un geldiği nokta ortada. Nimet Okur'sa kendi metodunu şimdi başka annelerle paylaşmaya hazır: "Arayanlara yardımcı olmaya çalışıyorum, formülü tarif ediyorum. İnşallah Mehmetim gibi onlar da şifa bulur."
Alerji ve astım konusundaki çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta'ya göreyse Nimet hanım gerçekten da astımlı çocukların annelerine esin kaynağı olmalı, ama zeytinyağlı damlasakızlı formülüyle değil, sporla.
Astımlı şampiyonlar
Prof. Dr. Küçükusta şöyle konuştu: "Halk arasında astım tedavisinde kullanılan reçeteler vardır. Bıldırcın yumurtası ve ağaç tohumları kullanılır. Bunların bilimsel olarak kanıtlanmış özellikleri yok. Mehmet'in astımının iyileşmesi de astımlılarda beklenen doğal bir süreç. Çocukluk çağında başlayan astım, 'tedavi edilmese bile' hastaların yüzde 50 kadarında buluğ çağında tamamen geçer ve belirti vermez hale gelir. Tedavi görenlerde düzelme ihtimali daha da yüksektir. Bugün dünya şampiyonu, olimpiyat şampiyonu olan, özellikle yüzmede birincilikler kazanan, atletizm yapan, futbol oynayan çok sayıda sporcu var. Bunlar halen astımları olsa da uygun tedavi görerek birçok sporu rahatlıkla yapabiliyor. Astım halk arasında spora engel bir hastalık gibi tanınır. Oysa tamamen yanlış bir bilgi bu. Aksine bilinçli yapılan spor astımı olanlar için zararlı değil faydalıdır." (aa, Radikal)