Astsubay C.: Mahkeme yok disiplin subayı var!

Astsubay C.: Mahkeme yok disiplin subayı var!
Astsubay C.: Mahkeme yok disiplin subayı var!
Astsubay C. Radikal'de astsubayların sorunlarını içeren haberin yayınlanmasının ardından gönderdiği mektupta ekonomik sıkıntılarını ve 'disiplin' uygulamalarını anlattı.
Haber: ENİS TAYMAN - enis.tayman@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Radikal’de yayımlanan astsubay intiharları haberi üzerine mektup gönderen bir astsubay, orduda yaşadıklarını anlattı. Adını vermeyen havacı astsubay, “Astsubayları isyan ettiren maddeleri saymaya kalksak herhalde sizler okumaktan sıkılırsınız ama ben kısaca yazmak istiyorum. Bunları rahatlıkla yazabileceğim; çünkü yakında haberlerde 'bir astsubay daha geçim sıkıntısı yüzünden intihar etti' haberi duyulacak” diye başladığı mektubunda sorunlarını yazdı. Astsubay C., bir süre önce özlük hakları konusunda TBMM ’ye gönderilen yasa taslağındaki sorunları anlattı. “Taslakta 1. kademe kıdemli başçavuşlar var. Diğer astsubayları kapsamıyor. Aksine binbaşı ve altındaki bütün subayları kapsıyor. Yani asteğmenden binbaşıya kadar hepsini. Adı ise astsubay özlük hakkı” diyen C. 23 yıllık bir astsubay olduğunu ve iki çocuğunu birden dersaneye yolladığını ancak Harp Okulu’ndan dört yıl önce mezun olmuş bir subaydan 500 TL daha az maaş aldığını belirtti. 

SUBAYA 375 TL, 'SADECE' BAŞÇAVUŞA 75 TL!


Hava Kuvvetleri’ndeki Kalite Güvence Amirliği biriminin Kalite Güvence Komutanlığı haline getirildiğini ve 250 TL komutanlık parası almaya başladıklarını belirten C., subay ve astsubaylar arasındaki ekonomik eşitsizlikleri şöyle özetledi: “KOMKARSU diye bütün subayların aldığı bir kurs var. Bu kursu bitiren 375 TL gibi bir tazminat alıyor. Bunu astsubaylara da açtılar. Ama sadece başçavuş rütbesindekilere. Ayrıca bu kursu bitiren astsubaylar sadece 75 TL alıyor. Hava Kuvvetleri’nde Malzeme Komutanlığı, Bakım Komutanlığı, Hatlar Bakım Komutanlığı, Hat Komutanlığı diye birimler vardı. Bunları bir günlük toplantıda Malzeme Alay Komutanlığı, Bakım Tabur Komutanlığı, Hat Bölük Komutanlığı yaptılar. Başındakilere de 800-1500 TL arasında bir tazminat verildi. Balıkesir ve Bandırma birliklerinde bu paralar onaylanmadan alındı. Bütün bunlar 15 aralık 2012-15 Ocak 2013 arası yapıldı.”

DİSİPLİN AMİRİ 'DOKTORU BEĞENMEDİM' DİYEBİLECEK!

Hava Kuvvetleri’ne ait Kartal Vakfı ile ilgili eleştirilerini de sıralayan astsubay C., mektubunda şöyle yazdı: “Bütün astsubaylara bu vakfa girme mecburiyeti getirildi. Yurtdışı görevleri olsun, özel kurslar olsun bu vakfa üyeliği gözetilerek seçilir hale geldi. Faydalanan kısım ise sadece uçucular oldu. Diğer personel de faydalanamıyor diyenlere ise el altından ödeme yapıldığı söyleniyor. Örneğin Malatya’da mesai dahilinde kalp krizi geçirerek ölen astsubay için bu yanıt verildi. Ama biz biliyoruz hiçbir şekilde ödeme yapılmadı.”
Astsubay C., mesai içindeki amir baskısını ise şu şekilde aktardı: “Dediler ki diskoları kaldırdık. Askeri Şura’nın kararlarına mahkeme kararı açıldı. Askeri Şura ile atılan personel mahkemede hakkını arayabilecek deniyor fakat disiplin amirlerinin aldığı kararlara yargı yolunun kapalı olduğuna dair karar aldılar. Yani 20 yıllık bir astsubaya 3-4 yıllık bir subay ceza verecek. Bu cezaların toplam puanı 40 olunca personelin atılması bile sözkonusu olacak. Ama yargı yolu kapalı olacak. Yeni kanunda disiplin amiri astsubayın doktor raporuna bile karışabilecek. ‘Ben bunu beğenmedim git şu doktora muayene ol’ diyebilecek ve kendi uygun bulduğu doktora bile yönlendirebilecek.”