Astsubayı IŞİD mi kaçırdı?

Astsubayı IŞİD mi kaçırdı?
Astsubayı IŞİD mi kaçırdı?

Fotoğraf: Arşiv

Suriye sınır karakolunda görev yapan bir astsubay, kaçakçı grubunu kovalarken sınır ötesine geçti ve kimliği belirlenemeyen bir grup tarafından kaçırıldı. MİT, astsubayı kurtarmak için çalışıyor

RADİKAL - Musul'da rehin düşen konsolosluk görevlilerinden sonra ikinci bir kriz daha yaşandı. Cumhuriyet gazetesinden Barkın Şık'ın haberine göre, olay Kilis ilçesine bağlı Yavuzlu Köyü kırsalında meydana geldi. Öncü Karakolu'na bağlı askeri hudut hattı kontrol faaliyeti esnasında sınırdaki mayınlı bölge çevresinde bir grup kaçakçıyı tespit etti.

Askeri birlik kaçakçıları takibe alırken, birliğin komutanı olarak görev yaptığı öğrenilen bir astsubay, atıl durumdaki doğalgaz boru hattı vanası yakınlarında kaçakçı grubun peşinden sınırın Suriye tarafına geçti. Sınır ötesine geçen astsubay geri dönmeyince, rehin tutulduğu anlaşıldı ve bölgede alarma geçildi.

Bölgeyi iyi tanıyan yerel kaynaklar astsubayın çok yüksek olasılıkla IŞİD tarafından rehin alındığını belirtti. Astsubayın PYD militanları ya da kaçakçılar tarafından kaçırılmış olabileceği de öne sürülüyor. Astsubayın oda hapsinde tutulduğu ileri sürülürken hangi grup tarafından alıkonulduğu henüz kesinlik kazanmadı.

48 GÖREVLİ REHİN ALINMIŞTI

Irak'ta 11 Haziran günü Türkiye 'nin Musul Konsolosluğu’na baskın düzenleyen IŞİD militanları tarafından rehin alınan Başkonsolos Öztürk Yılmaz ve 48 görevli tam 101 gün sonra serbest 20 Eylül 2013'te serbest kalmıştı.

Konsolosluk görevlilerini kurtaran MİT'çilere takdirname

Türk rehine: 'İsteyen izlesin' diyerek infaz videoları gösterdiler

MİT, rehine krizinde kilidi Arap aşiretleriyle açtı


  ETİKETLER:

  Irak

  ,

  Suriye

  ,

  Türkiye

  ,

  MİT

  ,

  pyd

  ,

  eylül

  ,

  baskın

  ,

  Birlik

  ,

  IŞİD

  ,

  rehine