Asuman Çelebi'nin bayramı

Asuman Çelebi'nin bayramı
Asuman Çelebi'nin bayramı

Bilge köyünün sakinlerinden Asuman Çelebi katliamda 44 akrabasını kaybetti. 1.5 yaşındaki oğlundan ayrıldı. Eşinden boşandı. Bebeği ise ölü doğdu. FOTOĞRAF: ADNAN AVUKA / DHA

22 yaşındaki Asuman Çelebi bayramı 1.5 yaşındaki oğlundan uzakta, ölü doğan bebeğinin otopsi için kazılıp boşaltılan mezarının başında karşıladı
Haber: ADNAN AVUKA / Arşivi

MARDİN - Bilge köyü katliamın 207 gün ardından buruk bir bayram yaşıyor. Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge (Zanqırt) köyünde, 4 Mayıs gecesi yaşanan baskında ölen 44 kişinin çocukları, eşleri ve yakınları mezar başındaydı. Mezarların başında 61 çocuk vardı. 
22 yaşındaki Asuman Çelebi bayramı 1.5 yaşındaki oğlundan uzakta, ölü doğan bebeğinin boş mezarı başında karşıladı. Asuman Çelebi ölenlerin, eşi Şükrü Çelebi ise katliamla suçlananların tarafındandı.
Kardeşleri tutuklanan Şükrü Çelebi, akrabalarıyla birlikte köyü terk etti. Giderken şimdi 1.5 yaşında olan oğlu Abdülkadir’i de yanında götürdü. Oğlunun babasıyla birlikte gitmesinin ‘daha iyi olduğuna karar veren’ Asuman Çelebi geride kaldı. Üç aylık hamileydi. Çift bir süre sonra boşandı. Asuman Çelebi’nin bebeğiyse ölü doğdu. Bebeğin mezarı, baba Şükrü Çelebi’nin suç duyurusu üzerine açıldı. Naaş otopsi için Adli Tıp’a götürdü. 

‘Beni istemiyorlar’
Asuman Çelebi, dün babasının mezarı başında ve kızgındı:  
“Buradaki halk beni istemiyor, sevmiyor. Benim acılarım yetmiyormuş gibi şimdi de köydeki tüm kadınlar beni gördüklerinden nefret ederek bakıyorlar. İnsanlar bir kere ölür, ama ben her gün ölüyorum. Bir taraftan boşandığım eşimin yanında olan oğlum Abdulkadir’in hasreti, diğer yandan ölü doğurduğum için mezarından çıkarılan bebeğimin acısı beni bitiriyor. Bebeğimin cesedi otopsiye gönderildi ve sonuç çıkmadı. Oysa bize bir parçasını alıp tekrar aynı gün cesedi getirip gömeceklerini söylemişlerdi. Bebeğimin cesedini istiyorum. Ben bu acıya nasıl dayanacağım. Bize herkes yalan söylüyor. Öldürenler ödüllendirildi, ölenler unutuldu. İşte ülkemizin adaleti bu. Bu ülkede kalmak istemiyorum.”
Katliamda anne ve babasını kaybeden 16 yaşındaki Tuba Çelebi’nin babası Vahap Çelebi’nin mezarı başında okuduğu şiir de dinleyenleri ağlattı:
Mayıs Gecesi
Silahların konuştuğu
Rüzgârın sustuğu
Ve silahların 44 kişinin hayatına son verdiği
Bir gecedir, 4 Mayıs gecesi (...)
Aydınlık günlerin bittiği
Karanlık gecelerin başladığı
Çocukların ağladığı
Bir gecedir, 4 Mayıs gecesi (...)
Bilge köyün çözemediği
Beyinlerin donuklaştığı
Tarihin kara sayfalarına
Kanla yazılan
Bir gecedir, 4 Mayıs Gecesi.”