At etinin satışı artık serbest

AB uyum yasaları kapsamında yürürlüğe giren Hayvan Sağlığı Zabıtası Yasası'yla artık özel mezbahalarda at kesilebilecek, at etinden elde edilen ürünler satılabilecek.
Haber: YALÇIN İREŞ / Arşivi

KONYA - AB uyum yasaları kapsamında yürürlüğe giren Hayvan Sağlığı Zabıtası Yasası'yla artık özel mezbahalarda at kesilebilecek, at etinden elde edilen ürünler satılabilecek.
Konya Tarım İl Müdür Yardımcısı veteriner hekim Ali Ergin, Gıda Yasası ile Hayvan Sağlığı Zabıtası Yasası'nın yürürlüğe girdiğini belirterek, at etinin büyükbaş hayvan sınıfına dahil edildiğini söyledi. At kesiminin sığır ve koyun kesilen mezbahalarda değil, atlar için kurulacak özel mezbahalarda yapılabileceğini kaydeden Ergin, Türkiye'de şu an at kesimi yapılacak mezbahanın olmadığını ifade etti.
Dinen ve sağlık açısından bir sakıncası yok
Selçuk Üniversitesi (SÜ) İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Çeker de, at etinin yenilmesinin dinen caiz olduğunu açıkladı. At etinin İslam dinine göre helal olduğunu belirten Çeker, şunları söyledi: "At etinin, dana, inek veya koyun etinden farkı yok. Koyun gibi kesilip yenebilir. Halktaki 'at eti yenilmez' inanışı doğru değil. At eti helaldir, hatta etinden imal edilen pastırma, sucuk gibi ürünler de rahatlıkla yapılıp satılabilir. Atın, sütü de içilebilir. Ancak, eşek ve katır eti yenilmesi haram."
SÜ Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Behiç Serpek ise at etinin insan sağlığı açısından hiçbir zararı bulunmadığını söyledi. Serpek, "At seçici hayvandır, pis su içmez ve bulduğu her türlü pis gıdayı yemez. At eti rahatlıkla yenebilir, çok da sağlıklıdır. Türk cumhuriyetlerinde at eti yeniliyor. Önceki toplumlarda atın savaş aracı olarak kullanılmasından dolayı tüketilmesinin yasaklandığı sanılmakta. Ancak sağlıklıdır, et türüdür, rahatlıkla yenebilir" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7502777502770

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.