At koşar, çocuk güler...

Türkiye Jokey Kulübü (TJK) ile Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) arasındaki 'kesinti kavgası'nda SHÇEK haklı çıktı. Yüzde 1 oranındaki kesintiyi ödememek için mahkemeye başvuran TJK, Danıştay'ın kesin kararıyla davayı kaybetti.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - Türkiye Jokey Kulübü (TJK) ile Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) arasındaki 'kesinti kavgası'nda SHÇEK haklı çıktı. Yüzde 1 oranındaki kesintiyi ödememek için mahkemeye başvuran TJK, Danıştay'ın kesin kararıyla davayı kaybetti. TJK, SHÇEK'e geçmiş kesintiler için, faizleriyle birlikte yaklaşık 10 trilyon lira ödeyecek.
CHP'nin, dava sürerken kesintinin ödenmemesi sürecinde sorumlu oldukları gerekçesiyle Devlet Bakanı Güldal Akşit ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü hakkında Meclis Soruşturması açılmasını istediği kavgayla ilgili yargı süreci sonuçlandı. Kavga, SHÇEK'in gelirlerden yüzde 1'lik pay talebine, 28 Ocak 2001'de, ilgili bakanlık sıfatıyla Tarım ve Orman Bakanlığı'nın, "TJK, yasayla kurulmuş şans oyunları organize eden kuruluş değil" şeklinde itiraz etmesiyle başlamıştı. Bunun üzerine konu yargıya taşınmış, Ankara 6'ncı İdare Mahkemesi, 23 Ekim 2002'de SHÇEK'i haklı bulmuştu. TJK, kararı üst mahkeme olan Danıştay'a taşımıştı.
Son olarak, Danıştay 10'uncu Dairesi, TJK ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın itirazlarını kabul etmedi ve 30 Mart 2005'te verdiği kararla SHÇEK'in yüzde 1'lik gelir payı talebini haklı buldu. Buna göre, TJK yıllık toplam gelirlerinin yüzde 1'ini SHÇEK'e ödemekle zorunlu olacak. SHÇEK, Danıştay'ın bu kararıyla, 23 Ekim 2002'den itibaren ödenmeyen kesintiler nedeniyle de TJK'dan faizleriyle birlikte yaklaşık 10 trilyon lira almaya hak kazandı. Bu ödemeyle ilgili yasal prosedürün de başlatıldığı belirtildi.
CHP'lilerin, bakanlar Akşit ve Güçlü hakkında Meclis Başkanlığı'na verdiği soruşturma talebi önergesine göre SHÇEK-TJK kavgasyında şu gelişmeler yaşanmıştı:
Dava sürerken para yok
Mahkeme süreci SHÇEK lehine gelişirken 'Aksu-Savaş-Çalışkan Avukatlık Ortaklığı' adlı özel bir avukatlık bürosu adına avukat Mahmut Savaş, Devlet Bakanı Güldal Akşit'e 4 Ağustos 2003 tarihinde bir yazıyla başvurdu. Yazıda, mahkeme kararının uygulanmasında ısrar eden SHÇEK'in, bu kararın uygulanmasını engelleyen Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yetkilileri hakkında yasal takibat başlatma girişiminden vazgeçirilmesi için yardım istendi. Akşit de, yazıyı, üzerine 'İlgilinin talebi doğrultusunda gereğini' notu düşerek, SHÇEK Genel Müdürlüğü'ne havale etti. Akşit, bu yazıyı imzalayarak, 'mahkeme sonuçlanıncaya kadar paranın ödenmemesini de' taahhüt etmiş oldu. Böylece SHÇEK'in alması gereken pay ertelendi.
Aksu'nun oğlu da karıştı
Gelir kesilmesi istemini Bakan Güldal Akşit'e ileten avukatlık bürosunun ortağının İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun oğlu olduğu belirlendi. CHP konuyu Meclis'e taşıdı, ancak soruşturma açılması talebi AKP'lilerin oylarıyla reddedildi.
TJK nereye kaç para veriyor?
Türkiye Jokey Kulübü, 2004 yılında toplam 1 katrilyon 223 milyar lira gelir elde etti. Bu dönemde, Savunma Sanayii Destekleme Fonu'na 103.7 trilyon, Olimpiyat Fonu'na 10 trilyon, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'na 35 trilyon, Türk Tanıtma Fonu'na 32 trilyon, Belediye Eğlence Vergisi olarak 45.5 trilyon, Cumhurbaşkanlığı'na 252 milyar, Kızılay'a 252 milyar lira aktardı. Kurum 186.7 trilyon lira da KDV ödedi. 628.6 milyar lirayı yarışseverlere ikramiye olarak dağıtan ve bu miktarın bir bölümünü de veraset ve intikal vergisi olarak Maliye Bakanlığı'na ödeyen TJK, gelirlerinden yüzde 10'luk kısmına denk gelen, 122.3 milyar lirayı da şans oyunları vergisi olarak devlete aktardı.
Toplam 717 trilyon devlete
Bu rakamlara göre, TJK'nın devlete aktardığı para 717 trilyon lirayı buldu. TJK'nın 2004 yılı faaliyet zararı 54 trilyon lira oldu. 2005 yılında ise zararın 60 trilyon lira olması öngörülüyor. Yasaya göre TJK, 2004 yılında Savunma Sanayii Destekleme Fonu'na yüzde 8.3, Olimpiyat Fonu'na yüzde 0.8, Kredi Yurtlar Kurumu'na yüzde 2.8, Türk Tanıtma Fonu'na yüzde 2.6, Belediye eğlence vergisi olarak yüzde 3.7 ödedi. TJK'nın, SHÇEK'e ödediği yüzde 1'lik pay dışında, diğer yasal kesintiler için itirazı bulunmadığı belirtildi.


    http://www.radikal.com.tr/7450167450160

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.