Ata Özer: Soruşturuluyor

Bağcılar Lisesi'nde bir odanın mescit olarak kullanıldığının ortaya çıkmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü harekete geçerek soruşturma başlattı.

İSTANBUL - Bağcılar Lisesi'nde bir odanın mescit olarak kullanıldığının ortaya çıkmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü harekete geçerek soruşturma başlattı.
İlk açıklama Milli Eğitim Bakanlığı'ndan geldi. Yazılı açıklamada, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gerekli talimatın verildiği belirtildi. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer ise önceki akşam, haberin yayımlandığı TV kanalına giderek kayıtları izlediğini anlattı: "Görüntülerin kopyasını da aldım. Soruşturmayı başlattık. İki müfettiş görevlendirildi. Raporu bekliyorum. Eğer yanlışlık yapmışsa devlet karşılığını verir."
Ata Özer'in Radikal'e yaptığı bu açıklamanın ardından, Anadolu Ajansı, yine Özer'e atfen, "...Bu ülkede din ve vicdan özgürlüğü var. İbadet yapacak olan kişi ibadetini yapar, ama ibadet yapılan yer temiz olmalıdır. Yanlış bir uygulama değil, ama artık o araştırma neticesinde ortaya çıkar" demecini haber olarak geçti. Bu demeç üzerine yeniden ulaştığımız Özer, 'öyle demek istemediğini' vurguladı. Özer, kişinin okul dışında istediğini yapabileceğini anlatmaya çalıştığını belirterek, "Din ve vicdan özgürlüğü var. Temiz olan her yerde ibadet yapılır. Bunun yeri okul değil. Niçin bu çocuklar okulda ibadet ediyor? Gitsin temiz olan her yerde ibadet yapsın anlamında kullandım" dedi.