Atabeyler grubu çete değilmiş

Aralarında asker ve polislerin de bulunduğu 'Atabeyler grubu'yla ilgili savcının mütalaası: Çete kurdukları ve darbe yapacakları yolunda deliller yok.

ANKARA - Sanıkları arasında bir yüzbaşı, iki emniyet müdürü, iki astsubay olan, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 'ihanet çetesi' olarak nitelendirdiği 'Atabeyler Grubu' davasında savcı, "Darbe girişimi de, çete de yok" dedi. Savcı, sanıklara yalnızca patlayıcı madde ve silah bulundurmaktan ceza talep etti.
Atabeyler Grubu operasyonu, Danıştay'a yönelik silahlı saldırının hemen ardından gündeme gelmişti. Çok sayıda patlayıcı madde ve bazı krokilerle yakalanan, ilk aşamada Danıştay olayıyla da ilişkilendirilen sanıkların, suikast de dahil önemli eylemler hazırlığında olduğu öne sürüldü. Başbakan Erdoğan da yakalanan grubu 'ihanet çetesi' olarak gösterdi.
Haklarında hem ağır cezada, hem askeri mahkemede dava açılan sanıklar, çete kurma, darbe hazırlığı, 'Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin görevlerini kısmen veya tamamen engellemeye kalkışmak amacıyla anlaşmak'la suçlandı. Ancak sanıklar ilk duruşmada tahliye edilmişti.
'Askeri ve zararsız'
Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün yapılan duruşmada da savcı Salim Demirci, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.
Mütalaada, dava sonrası ordudan ihraç edilen sanık yüzbaşı Murat Eren, sanık işadamı Yunis Akkaya ile astsubay Yasin Yaman'ın evlerinde bulunan patlayıcı madde ve mühimmatla ilgili Genelkurmay'ın kriminal inceleme raporunun mahkemeye ulaştığını bildirdi. Raporda 'patlayıcılar ile mühimmatların bir kısmının piyasadan sağlandığı, bir kısmının askeri malzeme olduğu, askeri olanların mevcut durumuyla tehlikesi bulunmayan, düzenek haline getirilmemiş ve kendine uygun silahla kullanılmadıkları sürece tehlikeli olmayan maddeler olduğu' bilgisi yer aldı.
Savcı, patlayıcı maddelerin bir kısmının da sanıklar Murat Eren ile Erkut Taş tarafından askeri operasyonlardan veya arkadaşlarından sağladıklarını, bunların kayda tabi olmayan malzemeler olduğunu belirtti. Mütalaada sanık Murat Eren'in her aşamada çelişkili ifadeler verdiği, sanıkların eylemlerinin 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak' suçunu oluşturmadığı savunuldu.
Delil yetersizliği
Savcı Demirci, sanıklar Yunis Akkaya, Murat Eren, Yasin Yaman, Yakup Yayla, Erkut Taş, Suat Kıy, İsmail Binici, Mehmet Karatepe, Cemal Hasan Özdeş ve Mustafa Raşit Çavdar'a atılı 'Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin görevlerini kısmen veya tamamen engellemeye kalkışmak amacıyla anlaşmak' suçlaması hakkında 'yeterli delil elde edilmediğini' belirterek beraat istedi. Mütalaada yalnızca Murat Eren, Yunis Akkaya, Erkut Taş ve Yasin Yaman'a patlayıcı madde bulundurmaktan üç yıldan sekizer yıla, Yunis Akkaya ve Erkut Taş hakkında ayrıca ruhsatsız tabanca bulundurmak ve satmaktan üçer yıla kadar hapis talep edildi. Mahkeme, savunmaya süre vererek duruşmayı erteledi.