'ATAK' 28 Eylül'de Milano'da yeni motorla havalanacak

Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Türk Silahlı Kuvvetleri’nin saldırı helikopteri ihtiyacını karşılamak üzere geliştirilen ATAK (taarruz ve taktik keşif) helikopter projesi çerçevesinde üretilen prototip T129 helikopteri, ilk uçuşunu 28 Eylül’de Milano’da gerçekleştirecek.
Türkiye’nin son dönemdeki en büyük askeri yatırımlarından olan ve üretim en yüksek yerli katılımla Türkiye’de gerçekleştirileceği için savunma ve havacılık sanayinde bir dönüm noktası olarak nitelendirilen ATAK projesinde önemli bir aşama daha geride bırakılıyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın 50 adedi kesin ve 41 adedi de opsiyonel olmak üzere toplam 91 helikopter ihtiyacını karşılayacak olan T129’ların ilk prototipi, geliştirilmiş motoruyla ilk sınavını verecek.

Güçlendirilmiş motorla ilk uçuş
Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın talebi doğrultusunda, Agusta-Westland’ın A129 helikopterinde kullanılan motorun yerine Amerikan Honeywell ve İngiliz Rolls Royce firmalarının ortak girişimi olan, LHTEC firması tarafından ABD’nin Comanche taarruz helikopter programı için geliştirilen ve ‘CTS-T800 turbo şaft’ olarak bilinen motor takıldı. Seri üretimi TUSAŞ’ın Ankara’daki tesislerinde gerçekleştirilecek olan T129’un prototipinin ilk motor testi uçuşu 28 Eylül Pazartesi günü İtalya’nın Milano kentinde yapılacak. Yeni motorla yapılacak testlerde helikopterin zorlu şartlara dayanıklılığı test edilecek. İlk helikopterin, tüm testleri tamamlanmış şekildeki tam donanımlı uçuşunun Mayıs 2010’da, ilk teslimatın ise Eylül 2012’de olması planlanıyor.