Atakan'ın tüm görüntüleri incelemede

Atakan'ın tüm görüntüleri incelemede
Atakan'ın tüm görüntüleri incelemede
Hatay'daki protesto gösterilerinde yaşamını yitiren Ahmet Atakan'la ilgili tüm görüntüler soruşturmayı yürütün savcılıkça incelemeye alındı.

Hatay’daki protesto gösterilerinde yaşamını yitiren 23 yaşındaki Ahmet Atakan’ın ölüm nedenine ilişkin tartışmalar sürerken, elde edilen tüm görüntüler savcılık tarafından incelemeye alındı. Son olarak ortaya çıkan ve düşme anını yansıtan görüntülerle aynı bölgede çekilmiş görüntüler birlikte değerlendirilirken, Atakan’ın düşmeden önce iddia edildiği gibi gaz fişeğine hedef olup olmadığı araştırılıyor. Savcılık soruşturmasının yanı sıra, mülkiye müfettişleri de olayı incelemeye başladı. Bu arada Emniyet Müdürlüğü tarafından Atakan’ın daha önce katıldığı bir eylemdeki görüntüleri de savcılığa ulaştırıldı. Görüntülerde, elinde taş bulunan Atakan, eylemcilerin arasından sıyrılarak, görüntülerde görünmeyen bir kişiyle tartışıyor. Görüntünün ölümünden birkaç gün önce çekildiği belirtiliyor.

Güler: Müdahale yok

İçişleri Bakanı Muammer Güler ise dün Ankara’da yaptığı açıklamada, olayla ilgili adli ve idari soruşturmanın sürdüğünü belirterek şöyle dedi: “Polis aracının geçmekte olduğu sırada herhangi bir polis müdahalesinin bulunmadığı ve yüksekten düşme sonucu bir görüntünün olduğu ortaya çıktı. Otopsi raporu da yüksekten düşmeyi teyit ediyor. Biz incelememizi sürdürüyoruz. Bu olayı hemen polise mal etmenin veya hemen provakasyon aracı haline getirmenin ve özellikle Hatay’da günlerden beri yapılmakta olan, orada büyük bir karışıklık çıkarmak, etnik provakasyonla insanları birbirine düşürme eğilimlerini de yakından biliyoruz.” Güler, Atakan’ın ölümünün ardından önceki gün yapılan eylemlerin kimi örgütlerce ‘organize’ edildiğini ve kanunsuz olduğunu söyledi. Güler, eylemlerle ilgili soruşturmanın da devam ettiğini belirtti.

‘Nasıl düştüğü anlaşılmıyor’

Bu arada önceki gün Atakan’ın ölümünü protesto etmek için Hatay’da düzenlenen eylemde basınçlı suya hedef olan CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz ise şunları söyledi: “Görüntülerde, Atakan’ın kaçıncı kattan nasıl düştüğü görünmüyor. 4 katlı binanın üzerinden düşen gencin, şuursuz bir şekilde yere düştüğü görünüyor. Bu görüntüler, Atakan’ın düşmeden önce, gaz fişeğiyle mi vurulduğu, yoksa dengesini kaybederek mi düştüğünü anlatmıyor. Yaptığımız görüşmelerde bir genç, Atakan’la evin çatısından polis müdahalesini izlediklerini, zaman zaman ‘Geri çekil’ diyerek Ahmet’i uyardığını, daha sonra Atakan’ın düştüğünü gördüğünü aktardı. Ama düşme anının nasıl gerçekleştiğini bilmediğini söyledi. Gencin nasıl düştüğü, yapılacak soruşturma sonrası ortaya çıkacak.”

BDP : Takipçisiyiz

Öte yandan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da Atakan’ın ailesini arayarak başsağlığı dileğinde bulundu. Demirtaş, baba Ali Atakan’a şu mesajı iletti: “Türk’üyle, Kürt’üyle, Alevisiyle, Çerkesiyle yaşanan tüm acıları paylaşıyoruz. Bu faşizan baskılar bitene kadar birlikte mücadele edeceğiz. Asla kendinizi yalnız hissetmeyin. Bu olayın sonuna kadar takipçisi olacağız.”

‘Can kaybı şaka değil’

İstanbul Yeşilköy’de gerçekleştirilen Uluslararası Finansal Sistemler Forumu’nun açılışını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ahmet Atakan’la ilgili bir soru üzerine gül şöyle dedi: “Böyle bir can kaybı olmasından büyük bir üzüntü duydum. Bütün ailesinin, herkesin başı sağ olsun. Bunların memleketimizde olmaması gerekir. Can kaybı şaka değil. Bunlar şüphesiz üzücü şeyler. Bununla ilgili incelemeler yapılacaktır. Netice neyse herkese açıklanacaktır. İyice incelenmesi gerekir. Tartışmalı bir konu şu anda gördüğüm kadarıyla ama çok büyük üzüntü uydum.”