Ataköy sahilinde endişeli bekleyiş

ANKARA - Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) gerilim yaratan projelerinden biri de Bakırköy’ün Ataköy sahilinde. TOKİ, Ataköylülerin protestolarına rağmen bölgedeki arsaların satışı ve kiralanması için 9 Aralık’ta yeniden ihaleye çıkmaya hazırlanıyor.
İlk ihale bölgenin üzerindeki tarihi kalıntılar nedeniyle durdurulmuştu. Ataköylüler de “Burası Ataköy’ün denize açılan sahili ve yeşil alanı” diyerek hemen önlerindeki yapılaşmaya karşı çıktı.
9 Aralık’ta yeni ihaleye çıkmaya kararlı olan TOKİ dün bazı gazetelere verdiği ilanda projeyle ilgili olarak özetle şöyle dedi:
‘Parseller turizm ve rekreasyon alanları olarak planlandı. Parsellerin üzerindeki tarihi yapılar ile ağaçlar TOKİ tarafından Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’na tescil ettirildi. Tüm tarihi eserlerin rölevesi yaptırıldı. Onaylanacak projelerde Ataköy’ün siluetine ve manzarasına özen gösterilecek. Parseller arasından üç koldan sahile yol inecek. 1981’den beri duvarla çevrili olduğu için halka kapalı sahil halka açılacak.’ (Radikal)