Ataköy'de 'yeşil' kavgası

Ataköy 7-8. kısımda satışa çıkarılan 8 bin metrekarelik yeşil alana, 4.8 trilyon lirayla en yüksek teklifi veren Attel Karabıyık'ın Ataköy Yunus Emre Camii müezzini olduğu ortaya çıktı.
Haber: VAHAP ŞATIR / Arşivi

İSTANBUL - Ataköy 7-8. kısımda satışa çıkarılan 8 bin metrekarelik yeşil alana, 4.8 trilyon lirayla en yüksek teklifi veren Attel Karabıyık'ın Ataköy Yunus Emre Camii müezzini olduğu ortaya çıktı.
Türkiye'nin ilk uydu kenti olan Ataköy'deki arsa, 1986'daki imar planlarında ticaret alanı olarak ayrılmıştı. Daha sonra Bakırköy Belediyesi arsayı yeşil alana çevirdi ve karar Büyükşehir Belediyesi tarafından da onaylandı. 1999'da ise Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), bölge idare mahkemesine başvurarak yeşil alan kararını iptal ettirdi. Son olarak arsa, 1.4.2003 tarihinde 1/5000'lik Nâzım İmar Planı'nda tekrar ticaret alanı oldu.
'36 ay vadeyle aldım'
Arsa, 15 Nisan'da Eskidji Emlak Şirketi'nin Yenibosna'daki binasında gerçekleştirilen ihaleyle satışa çıkarıldı. Araziye, 4 trilyon 810 milyarla en yüksek teklifi Ataköy'deki Yunus Emre Camii Müezzini Attel Karabıyık verdi. Müezzin olması nedeniyle dikkatleri üzerine çeken Karabıyık, şunları söyledi:
"Şu an bir aylık iznimi kullanıyorum. İhaleye tek başıma girmedim. Kardeşlerim, yeğenlerim var. Kardeşlerim yıllardır burada emlakçılık yapıyor. Ben de 20 yıldır onlara yardım ediyorum. Ortada bu kadar büyütülecek bir rakam yok. Bu para fazla büyük değil. Zaten arsayı 36 ay vadeyle aldım.
İhale yasalara uygun gerçekleşti. Kapalı kapılar ardında değil, şeffaf bir şekilde yapıldı. İsteyen herkes katıldı. İhaleye katılanların sayısı yaklaşık 100 kişiydi. Devletin mallarını bazıları babalarının malı sanıyor. Devlet bunu satıyor ama ben bunun üzerine neden bu kadar gidildiğini anlamıyorum. Tamam en yüksek teklifi biz verdik, ama ihale henüz sonuçlanmış sayılmaz."
Ateş: Kamulaştırırız
Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen ise satıştan dolayı rahatsız olduğunu belirterek, gerekirse arsayı kamulaştıracaklarını söyledi. Erzen, "TOKİ'nin arazisine bizim bir işlem yapmamız mümkün değil. Şimdi özel şahsa geçtiği için kamulaştırma yetkimiz var. Arsanın üzerinde inşaat yapılmayacak, ağaçlar kesilemeyecek. Biz bunları onlara satıştan önce de söyledik. Dinlemediler. Ama şimdi bizimle anlaşmak zorundalar" dedi.
Ataköylüler karşı
Ataköylüler ise arazinin satışına karşı çıkıyor. Ağaçların üzerine
'Yaşamak, gökyüzüne ulaşmak istiyorum', 'Çocuklar! Biz on yaşında çam ağaçlarıyız ve yakında yok olacağız. Sizler bize sahip çıkın' gibi yazılar asan Ataköylüler, yerin yeşil alan olarak kalmasını istiyor.
Ataköylüler Derneği Başkanı Özcan Atamer, tepkileri şöyle dile getirdi:
"Emlak Bankası, Ataköy'de yüzde 20 yeşil alan planlamıştı. Bu arsaya da inşaat yapılması halinde yeşil alan oranı çok düşecek. Devletin, insanların mutlu ve huzurlu yaşamasını sağlaması gerekir.
O bölgede otopark yok, yol sıkışık ve dar. Yeşil alan da yok edilirse iyice yaşanmaz hale gelecek. 4.8 trilyon için devlet, 4 bin 500 hanede oturan binlerce insana işkence etmemeli. Devlet orayı yeşil alan
olarak korumalı. Satış iptal edilsin, Ataköylüleri sokağa dökmesinler."