Atalay: Asıl açılıma rant için karşı çıkmak hainliktir

ANKARA - İçişleri Bakanı Beşir Atalay, CHP lideri Deniz Baykal’ın açılımla ilgili ‘hıyanet’ nitelemesine yanıt verdi: “Böyle büyük bir hedefle uğraşırken sırf siyasi rant için bunlara karşı çıkılıyorsa, esas hainlik budur.” 
Atalay, Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın dün grup toplantısındaki konuşmasında ‘hıyanet’ nitelemesinde bulunduğunu belirtmesi üzerine Atalay şöyle kunuştu: “Ülkemizin değişik köşelerinde analar, eşler ağlıyor. İnsanlar üzüntü duyuyor. ‘Bunları bitirelim. Bu ülkede kardeşlik içinde hepimiz birlikte huzurla yaşayalım’ diye uğraşıyoruz. Kendi içimizdeki bu sorunları da kendimiz çözersek, bu ülke hepimize yeter.
Bunun için uğraşmak, bunun için çalışmak hainlikse, ki koskoca ana muhalefet partisi liderinin ifadesi böyle, onu herkesin takdirine bırakıyorum. Bu kelimeleri, bu kavramları pek sevmem, ama böyle büyük bir hedefle uğraşırken sırf siyasi rant için bunlara karşı çıkılıyorsa, esas hainlik budur.” Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise ’İhanet’ kolay affedilecek ve hazmedilecek bir söz değildir. Ne Sayın Bahçeli’ye ne Sayın Baykal’a bu tür ithamları ben doğrusu yakıştıramıyorum” dedi.  CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek ise AKP’lilerin tepkilerine aynı gün yanıt verdi. Özyürek şöyle konuştu: “Bizimle laf yarıştırmayı bıraksınlar tırmanan ve sokaklara hâkim olmaya başlayan terörü nasıl önleyeceklerini açıklasınlar” (Radikal)