Atalay, Irak ve ABD'yle PKK pazarlığında

Atalay, Irak ve ABD'yle PKK pazarlığında
Atalay, Irak ve ABD'yle PKK pazarlığında

Fırat-Barzani görüşmesi: Atalay, Kuzey Irak?a giderken AKP?li Dengir Fırat da Bölgesel Kürt yönetiminin başkanı MesudBarzani ile gö-rüştü. Fırat demokratik açılımı anlatırken, Kürt lider hiçbir sorunun savaşla çözülemeyeceğini söyledi ve ?Açılımı destekliyoruz? dedi. (dha) FOTOĞRAF: DHA

ANKARA - PKK’ya karşı Türkiye-Irak-ABD arasında oluşturulan üçlü mekanizma toplantısına katılan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, “Bir yol haritası çıkarılmıştır” dedi.
Bakan Atalay dün Irak’a giderek PKK’nın tasfiyesi için atılacak adımlar konusunda temaslara başladı. Bağdat’a hareketinden önce  “Demokratik açılım mücadelesindeki kararlı tutumumuzu ifade edeceğiz. Daha somut sonuçlar ve kararlarla Irak’tan döneceğimizi umut ediyorum” diyen Atalay, terörle mücadele toplantısı sonrası da şunları söyledi:
“Bugünkü (dünkü) toplantıda PKK’nın tasfiyesine yönelik Türkiye, Irak ve ABD’nin ortak mücadelesine önemli katkıları olacak yeni somut tedbirler ve kararlar alındı. Bir yol haritası çıkarılmıştır. Her üç ülke de PKK’nın tasfiyesine yönelik adımların yoğunlaştırılması konusunda kararlılıklarını bir kere daha vurgulamışlardır. Terörün ve şiddetin tasfiyesiyle ilgili tam kararlılığa ve bundan sonraki çalışmalarımızın bu yönde yoğunlaştırılmasına karar vermiş bulunmaktayız. Irak topraklarından, kuzey Irak’tan Türkiye’ye yönelik terörün ve Mahmur kampının tasfiyesi. Bu konuda üçlü mekanizmanın tarafları tam bir kararlılık içerisinde.”
Atalay toplantının ikinci kısmının bugün Erbil’de yapılacağını açıkladı.
 Irak’ın ulusal güvenliğinden sorumlu Devlet Bakanı Şirvan El Vaili ise dünkü toplantı sonrası şöyle konuştu: “Türk tarafının Mahmur Kampı’yla ilgili tüm sorularını ayrıntılı cevapladık. Bu kamp için ortak çözüm bulmaya çalışıyoruz. İki ülke güvenliği için tehlike oluşturan bu dosyayı kapatmak istiyoruz. PKK faaliyetini durdurmak için ısrarlı bir tutum sergilendi.” (Radikal)