Atalay'dan Arap dünyasına 'bilgi'

Kuveyt'te, Irak'a Komşu Ülkeler Toplantısı'na katılan İçişleri Bakanı Atalay: "Terörü bitirme kararlılığını ifade ettik. Zaten hepsi de bunu paylaşıyor."

KUVEYT - İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kuveyt'te Arap dünyasına, "Biz bu noktaya gelinceye kadar tüm toplantılarda terör örgütü PKK sorununu halletmeleri için talepkâr olduk, maalesef Irak hükümeti tedbirler alamadı. Bölgemizin dengesini alt-üst etme gibi bir niyetimiz yok, ancak terörü de durdurmamız lazım" mesajı verdi.
Irak'a Komşu Ülkeler İçişleri Bakanları 4. Toplantısı'nın açılış oturumunda konuşan Atalay, mevcut sorunlarından arınmış bir Irak 'ın, çatışmaların gölgesinde yaşayan Orta doğu bölgesi için olduğu kadar, modern dünya için de bir kazanç olacağını söyledi Atalay, Irak'taki duruma bakıldığında, ülkede güvenliğin tesisi etnik ve mezhepsel gerilimin giderilmesinin en acil sorun olarak gündemdeki yerini koruduğunu gördüklerini kaydetti. Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Atalay, toplantının, Türkiye için çok önemli bir zamana denk geldiğine işaret etti:
"Kuzey Irak sınırımızda teröristlerin saldırısı ve askerlerimizin şehit olması, bunun üzerine zaten Türkiye'de yapılan faaliyetler, Meclis'in aldığı karar, son günlerde hükümetin gündemindeki konu güvenlik zirvesi ve bugün de MGK toplantısı var. Tam bu ortamda bu toplantının yapılması ayrı bir önem taşıyordu. Biz bu toplantıda bunları da anlattık. Türkiye'nin bu konudaki düşüncelerini ciddi şekilde gündeme getirdik. Bir anlamda sadece gündeme getirmedik, uyarımızı da yaptık. Yani Türkiye'nin terörü sona erdirmekte kararlılığını burada ifade etmiş olduk ve zaten hepsi de bunu paylaşıyorlar. Sonuç bildirisine de bu konudaki hem üzüntü hem kınama hem şehitlerimizle."
İkili görüşmeleri hakkında da bilgi veren Atalay, "Hepsi bizi anlıyor ve terör örgütüne dönük yapabileceğimiz önemli girişimleri normal karşılıyor. Sorun yok" dedi.