Atama yine Sezer'den döndü

Hükümetin bir ataması daha Köşk'ten döndü. Hükümet, Tuncay Yılmaz'ın görev süresinin dolmasıyla boşalan Polis Akademisi Başkanlığı'na polis başmüfettişi Arif Akkale'yi atamak istedi.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Hükümetin bir ataması daha Köşk'ten döndü. Hükümet, Tuncay Yılmaz'ın görev süresinin dolmasıyla boşalan Polis Akademisi Başkanlığı'na polis başmüfettişi Arif Akkale'yi atamak istedi. Ancak Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, kararnameyi veto etti.
Yılmaz'ın dört yıllık görev süresi, 1 Ağustos 2005'te dolmuştu. Yılmaz, akademideki görevinden ayrıldıktan sonra APK uzmanı olmuştu. AKP hükümeti, Yılmaz'dan boşalan Polis Akademisi Başkanlığı'na, polis başmüfettişi olarak görev yapan 1. Sınıf Emniyet Müdürü Akkale'yi getirmek istedi. İçişleri Bakanlığı'nca hazırlanan atama kararnamesi, Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından da onaylandıktan sonra geçen hafta onay için Çankaya Köşkü'ne gönderildi. Ancak Sezer, Akkale'nin kararnamesini geçen perşembe İçişleri Bakanlığı'na iade etti.
Bir vekil bürokrat daha mı?
Sezer'in veto ettiği kararname, gözleri İçişleri Bakanlığı'na çevirdi. Aksu'nun, Akkale'yi vekâleten ataması bekleniyor. Eğer bu atama gerçekleşirse Çankaya Köşkü ile hükümet arasında yaşanan 'vekil bürokrat' sorununa bir yenisi daha eklenmiş olacak. Hükümet, Cumhurbaşkanı Sezer'in veto ettiği yaklaşık 260 bürokratı, kararnameyle atayamadığı makamlara vekâleten atamış ve bu durum hükümetle Köşk'ün arasını açmıştı.


    http://www.radikal.com.tr/7548487548480

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.