Atamalar düğümü çözer mi?

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Anayasa Mahkemesi'nde boş bulunan üç asil üyelikten ikisine atama yaptı. Sezer'in tercih ettiği isimler Danıştay kontenjanından üye Şevket Apalak, avukat kontenjanından Serruh Kaleli.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Anayasa Mahkemesi'nde boş bulunan üç asil üyelikten ikisine atama yaptı. Sezer'in tercih ettiği isimler Danıştay kontenjanından üye Şevket Apalak, avukat kontenjanından Serruh Kaleli.
Halen Danıştay 8. Daire üyesi olan Apalak'ın geçmiş geörevleri arasında Anıtkabir Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı'nda memurluk, Danıştay Yardımcılığı, İdare Mahkemesi Başkanlığı ve Adalet Müfettişliği görevleri var. Yüksek Seçim Kurulu üyeliği de yapan Apalak, Danıştay üyeliğine ise 1999 yılında seçilmişti. Apalak, laiklik konusunda hassas kararlara imza atan 8. Daire üyesi olarak, hukuk öğrencisi Pınar Çelik'in YÖK'ü ve paralı eğitimi 'susarak' protesto eylemi yaptığı için okuldan atılması işleminin iptal kararına imza atmıştı.
Sezer'in avukat kontenjanından boş bulunan yer için Anayasa Mahkemesi üyeliği ne seçtiği kişi Ankara Barosu avukatlarından Serruh Kaleli oldu. Kaleli, bir önceki dönem Türkiye Barolar Birliği Denetleme Kurulu üyesi olarak görev yapmıştı.
Sezer'in bu seçimleriyle 40'ıncı turunda da sonuç alınamayan Anayasa Mahkemesi başkanlık seçimlerinin seyri değişebilecek. Anayasa Mahkemesi başkanlığının dünkü seçimlerinde, 15 üyeli yüksek mahkemede Sezer'in seçtiği üye sayısı 10'a yükseldi.
Anayasa Mahkemesi'nde yaklaşık yedi aydır iki asıl üyelik boş bulunuyordu. Başkan Mustafa Bumin'in de geçen ay emekliye ayrılmasının ardından boş asil üyelik sayısı üçe çıkmıştı. Sezer'in seçimlerini yapmakta gecikmesi Anayasa Mahkemesi Başkanlık seçimlerinde de gündeme gelmişti. Boş bulunan asil üyelerin yerine yedek üyeler görev yapıyordu. Sezer, önümüzdeki günlerde bir kişiyi daha Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçecek.


    http://www.radikal.com.tr/7524717524710

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.