'Ata'nın huzuruna ne yüzle çıkacaksınız!'

Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - AKP kadın Kolları, ‘Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkının Yıldönümü’nü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katılacağı ve kadın siyasetçiler ile üst düzey kadın bürokratların biraraya geleceği özel bir yemekle kutlayacak.
AKP Kadın Kolları Başkanı Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin tarafından, Cumhuriyet tarihi boyunca seçilen milletvekilleri, kadın büyükelçiler, kadın genel müdürler, kadın valiler, müsteşar ve yardımcıları yemeğe davet edildi. Parti ayrımı yapmaksızın Meclis’teki tüm kadın miletvekillerini davet eden AKP’ye, muhalefetten “yemeğe katılmayacakları” cevabı geldi.
CHP’li Canan Arıtman ise, hem yemek hem de Devlet Bakanı Selma Aliyev Kavaf’ın 5 Aralık günü birlikte Anıtkabir’i ziyaret davetini de reddetti.
Arıtman Kavaf’a gönderdiği mektupta “Kadın haklarını ve özgürlüğünü sadece türbana indirgeyen bir siyasal anlayışın Anıtkabiri ziyareti ancak Atatürk’ün ve Cumhuriyeti büyük özverilerle kuran atalarımızın ruhlarını taciz eder, kemiklerini sızlatır. Başta kadınlarımız olmak üzere Türkiye’yi geriye götüren, Araplaştıran bir zihniyetin Ata’nın huzuruna çıkmaya yüzünün olmaması gerekir” dedi. Arıtman, Fatma Şahin’e gönderdiği mektupta ise AKP’nin, Anayasa’nın eşitlik maddesini düzenleyen 10. maddesinin değiştirilmesi sırasında CHP’nin verdiği cinsiyet kotası uygulamasına ilişkin önergeye ret oyu verdiğini anımsattı. 

MİT’in iki numarası ve Çiller gelmiyor
Yemek için davetiye gönderilenler arasında yer alan, MİT’in kadın Müsteşar Yardımcısı A.G.’nin mazereti nedeniyle eski Başbakan Tansu Çiller’in de ABD’de olacağı için katılamayacağı ifade edildi. Eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın eşi Semra Özal ile KKTC Başbakan Derviş Eroğlu’nun eşi Münise Meral Eroğlu’nun kararlarının ise bugün netleşeceği öğrenildi.