Atasagun: MİT'in adını bu işe karıştıranın işini bitiririm

Radikal'e açıklama
Ülkücü çete lideri Çakıcı'nın davaları nedeniyle MİT görevlisi Kaşif Kozinoğlu ile Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya arasında geçen görüşmelerin gün ışığına çıkmasının sarsıntısı sürüyor. MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun, "Bir şeyin MİT'i bağlaması için, içinde ya benim olmam ya da talimatımın olması gerekir" dedi.
İşlem için işaret
Atasagun'un sözleri Kozinoğlu hakkındaki olası işlemlere işaret ediyor: "Biz Çakıcı dosyasını 15 yıl önce kapattık, bir daha açmayacağız. Bu olayda MİT'in adının geçmesi beni çok üzüyor, çünkü MİT işin içinde değil. Eğer birisi MİT adına bir şeyler yapıyorsa ve bu kişi bir MİT mensubuysa hemen onun işini bitiririm."
Gizli eleştiri mi?
Atasagun'un şu sözleriyse hem Özkaya'ya eleştiri hem de yargıya çağrı olarak yorumlandı: "MİT adına iş yapan MİT'ten değilse, adalet harekete geçmeli." Özkaya, Kozinoğlu ve buluşmalarını sağlayan müteahhit Hakkı Süha Şen'le ilişkisinde 'hata olmadığını' söylemişti.

İSTANBUL - MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun, mafya lideri Alaattin Çakıcı'nın Yargıtay'daki dosyasıyla ilgili kulis faaliyeti yürütenler için, "Bu kişi bir MİT mensubuysa hemen onun işini bitiririm" diye konuştu.
Atasagun, son günlerde devletin en üst düzeydeki iki kurumunda deprem etkisi yaratan "MİT Dış Operasyonlar Daire Başkan Yardımcısı Kaşif Kozinoğlu'nun Çakıcı'nın kurtarılması için Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya ile yürüttüğü kulis" konusunda Radikal'e açıklama yaptı. Alaattin Çakıcı'yı kurtarmak amacıyla yürütülen kulisin MİT'le ilgisi olmadığını savunan Atasagun, bu kulisleri yürüten MİT'çi Kaşif Kozinoğlu'yu kastederek "İşini bitiririm" dedi. MİT'in Çakıcı ile 15 yıldır ilişkisi olmadığını söyleyen Atasagun, Kozinoğlu'nun Çakıcı ile ilgili yürüttüğü kulis faaliyetlerinde aracılık rolü üstlenen müteahhit Hakkı Süha Şen'e gereken tepkiyi göstermeyen Yargıtay Başkanı Özkaya'yı da üstü kapalı bir ifadeyle eleştirdi. Atasagun, "Bu kişi MİT mensubu değil de dışarıdan biriyse hemen adalet harekete geçmeli" dedi.
'Çok üzülüyorum'
Atasagun açıklamasında aynen şöyle konuştu: "Bir şeyin MİT'i ilzam etmesi için içinde ya benim olmam ya da benim talımatımın olması gerekir. Biz Çakıcı dosyasını 15 yıl önce kapattık, bir daha da açmayacağız. Bu olayda MİT'in adının geçmesi beni çok üzüyor, çünkü MİT işin içinde değil. Eğer birisi MİT adına bir şeyler yapıyorsa ve bu ki-şi bir MİT mensubuysa hemen
onun işini bitiririm. MİT mensubu değil de dışarıdan biriyse hemen adalet harekete geçmeli."
Yargıtay ve MİT gibi devletin en önemli kurumlarını bir mafya lideri ile ilgili bir soruşturmada buluşturan olaylar zinciri, Alaattin Çakıcı'nın 5 Mayıs'ta yurtdışına kaçışı nedeniyle yürütülen soruşturmada, Çakıcı
adına hareket eden bazı kişilerin Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya ile bağlantı kurduklarının ortaya çıkmasıyla başladı.
Çakıcı'nın yurtdışına kaçışıyla ilgili olarak yürütülen soruşturmaya ilk olarak MİT'in üst düzey yöneticilerinden Kaşif Kozinoğlu'nun adı takıldı. İstanbul'daki DGM Savcısı, Çakıcı irtibatlı bazı kişilerle görüştüğü için Kozinoğlu'nu çağırarak ifadesini aldı. Söz konusu soruşturma çerçevesinde Çakıcı adına hareket eden kişilerin yüksek yargıdan iki kişi ile temas kurdukları yolunda bilgiler basına ulaşmış, ancak bu kişilerin isimleri açıklık kazanmamıştı.
Bu iki kişinin Yargıtay Başkanı Özkaya, diğerinin ise Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Yalçınkaya olduğu hafta içinde basına yansıdı. Buna göre, Bodrum'da müteahhitlik yapan Hakkı Süha Şen'in, Özkaya'nın Milas'taki kooperatif evinin inşaat işlerini yaptığı, bu arada kendisine Çakıcı'nın durumu ile ilgili olarak ricada bulunarak MİT'çi Kozinoğlu ile görüşmesi için aracılık ettiği ortaya çıktı.
Bu gelişmeler üzerine açıklama yapan Özkaya, Çakıcı ile ilgili ricaların kendisine iletildiği bilgisini doğruladı, ancak bunun için kendisine rüşvet verildiği iddialarına tepki gösterdi. Kozinoğlu'nun kendisine MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun'un izniyle geldiğini söylediğini belirten Özkaya, "Hep şerefimle yaşadım. İstanbul Başsavcılığı'ndan belgeleri istedim. Yargıtay soruşturacak. Kozinoğlu hakkında da suç duyurusunda bulunacağım" diye konuştu.