Atasagun ve Koman Ergenekon tanığı

İSTANBUL - Ergenekon Davası’nda, eski MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun, emekli Orgeneral Teoman Koman, AK Parti Milletvekili Şirin Ünal ve CHP Milletvekili Emrehan Halıcı’nın da aralarında bulunduğu 20 kişi tanık olarak dinlenecek.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahke-mesi’nde dün görülen ve aralarında eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, gazeteci Tuncay Özkan, emekli Orgeneral Hasan Iğsız, emekli Albay Dursun Çiçek, emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in de bulunduğu 65’i tutuklu 274 sanıklı Ergenekon Davası’nın 233’üncü duruşması Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nin yanında bulunan büyük salonda görüldü.
Duruşmalardan men edilen Balbay, Özkan ve Perinçek ile eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ ve CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal’ın da aralarında bulunduğu 24 tutuklu sanık ise duruşmaya katılmadı.

20 tanık dinlenecek

Duruşmada mahkeme heyeti, sanık ve avukatların tanık dinletme taleplerini değerlendirdi. Sanıkların talebi üzerine eski MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun, ‘28 Şubat’ soruşturması kapsamında tutuklu olan emekli Orgeneral Teoman Koman, eski emniyet amiri Ahmet İhtiyaroğlu, AK Parti Milletvekili Şirin Ünal, CHP Milletvekili Emrehan Halıcı, gazeteci Aslı Aydıntaşbaş, Faruk Demir, Haluk Yurtsever, Tayfun Devecioğlu, Erkan Çınar, Ali Esenler, Kemal Karademir, Türkay Tüdeş, Ali Ergülmez, Mustafa Nemli, Burak Güneş, Mustafa Erkan, Ramazan Selçuk, Mesut Gülger ve Özcan Erdoğan’ın tanık olarak dilenmelerine karar verdi. Tutuklu sanıklardan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ,Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, emekli Albay Dursun Çiçek, emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün avukatlarının da aralarında bulunduğu bir çok avukat, mahkemenin tarafsızlığını ve bağımsızlığını yitirdiğini belirterek, tüm mahkeme heyetini reddettiklerini açıkladılar. Mahkeme heyeti avukatların reddi heyet talebini reddetti.