'Atasagun'a talimat verildi'

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Yargıtay-MİT-Çakıcı skandalında hükümetin sessiz kaldığı eleştirilerine yanıt verirken, "Başbakan, MİT Müsteşarı'na talimat verdi. Çark işliyor" dedi.

KAYSERİ - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Yargıtay-MİT-Çakıcı skandalında hükümetin sessiz kaldığı eleştirilerine yanıt verirken, "Başbakan, MİT Müsteşarı'na talimat verdi. Çark işliyor" dedi.
Kayseri'de temaslarda bulunan Gül, dün son gelişmelerle ilgili soruları yanıtladı. Çakıcı olayında hükümet ve AKP'nin sessiz kaldığı yönündeki eleştirilere yanıt veren Gül, muhalefetin yanlış yaptığını, Türkiye'nin yeteri kadar açık ve şeffaf bir ülke haline galdiğini söyledi. Gül, şöyle devam etti: "Demokrasilerin işlediği ülkelerde gizli kapaklı hiçbir şey ortada kalmaz. Olay yargıya yansıdı. Yargıtay tarihinde ilk defa bu şekilde soruşturma başlattı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan MİT Müsteşarı'na (Şenkal Atasagun) talimat verdi, dolayısıyla gerekli çark işliyor. Hükümet olarak her gün bir şey söylememiz doğru değil. Eskiden kapıların ardında kalanlar, yeni Türkiye'de halkın bilgisine sunulacak. Varsa bir yanlış gereği yapılır. Yargının el koyduğu konularda konuşmak doğru değil."