Ataşehir ve Bartın'da tehlikeli gerginlik

Ataşehir ve Bartın'da tehlikeli gerginlik
Ataşehir ve Bartın'da tehlikeli gerginlik
Teröre saldırılarını protesto etmek için yürüyüş yapan gruplar HDP'nin İstanbul Ataşehir İlçe Başkanlığı ve Bartın İl Başkanlığı binalarına zarar verdi.

RADİKAL - HDP Ataşehir İlçe Başkanlığı binasına giren bir grup, bina içerisindeki masalar, sandalyeler ve bilgisayarları 4. kattan aşağıya attıktan sonra ateşe verdi. Bartın'da da akşam saatlerinde HDP İl Teşkilatı'na girmek isteyen gruba polis engel oldu. Partinin tabelasına zarar verilirken, olay sırasında 3 kişi gözaltına alındı.

Olay Ataşehir'de saat 21.00 sıralarında İçerenköy Mahallesi, Karslı Ahmet Caddesi, Adem Sokak'ta bulunan HDP Ataşehir İlçe Başkanlığı binasında meydana geldi. İddiaya göre, terör saldırılarını protesto etmek için caddede yürüyüş yapan bir grup, o sırada içeride kimsenin bulunmadığı HDP ilçe binasına saldırdı.

Terör protestosunda HDP binası taşlandı


Binaya giren saldırganlar, içeride bulunan masa, sandalye ve bilgisayarları 4. katta bulunan bürodan aşağıya attı. Sokağın ortasına atılan malzemeler daha sonra ateşe verildi. Saldırıda HDP'nin tabelası da tahrip edildi.
Olay sırasında parti binası içinde hiçkimsenin olmadığı belirtildi.

Bolu'da terör protestosunda dernek binası ile bir işyeri tahrip edildi

HDP Ataşehir İlçe Yöneticisi Pervin Tunbul, “Daha önce biz duyum aldık. Ümraniye ilçemize gittik. Oradan geldiğimizde, yürüyüş Kayışdağı'ndan buraya doğru geliyordu. Buralarda dolanmaya başladık. Buraya doğru geldiler, içeriye girdiler ve bütün eşyaları aşağıya attılar ve yaktılar. Camlardan aşağıya attılar. İçeride kimse yoktu" dedi.

“AMACIMIZ KANIN DURMASINI SAĞLAMAKTIR"

Daha sonra olay yerine gelen HDP Ataşehir HDP İlçe Eş Başkanı Nejdet Özçelik de, “Biz Halkların Demokratik Partisi olarak bu ülkede barışın teminatıyız. Biz bu ülkede demokrasinin teminatıyız. HDP bu ülke için son şanstır. Bu şansı değerlendirmek, aslında halklarımıza düşer. Kardeşlik HDP'den geçiyor. İlçe binamız yakıldı, yıkıldı, ama biz kitlemizi buraya taşımadık ve tepki göstermedik. Bizim amacımız kanın durmasını sağlamaktır. Bunun başka yolu da yoktur. Bunun üzerine kim kanla geliyorsa, bu ülkeye ihanet ediyor. Bu ihanetin merkezi bellidir. Seçim kaybetmekle dünyanın sonu olmuyor. Başkan olmamak da dünyanın sonu değildir. Eğer başkan olunca kan duracaksa, yarın kendisini başkan yapalım. Halkımızı sükunete davet ediyoruz. Partimizi sükunete davet ediyoruz" diye konuştu.
Olaydan sonra gelen polis ekipleri saldırıyla ilgili araştırma başlattı.

BARTIN'DA 3 GÖZALTI

Bartın'da akşam saatlerinde HDP İl Teşkilatı'na girmek isteyen gruba polis engel oldu. Partinin tabelasına zarar verilirken, olay sırasında 3 kişi gözaltına alındı.

Bartın HDP il binası önünde toplanan yaklaşık 300 kişi, ellerindeki Türk bayraklarıyla slogan atmaya başladı. Polis, bina önünde geniş güvenlik önlemi alırken, parti penceresine Türk bayrağı asmak isteyen kalabalığa izin vermedi. Bunun üzerine bitişikte bulunan binanın çatısına çıkan 5 kişi, partinin camlarını taş atarak, ışıklı tabelasını ise sopa ile vurarak kırdı. 5 kişi, daha sonra binanın 2'nci katına Türk bayrağı astı. Bu sırada aşağıda bekleyen grup ile polis arasında kısa süreli arbede çıktı. Grup daha sonra kırılan HDP tabelasını ateşe verdi. Polis, olayla ilgili 3 kişiyi gözaltına alarak karakola götürdü.

MARMARİS'TE PROTESTO SONRASI OLAYLAR ÇIKTI

Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde, sosyal paylaşım sitesi üzerinden haberleşen bir grup, terör saldırılarına tepki için sokaklara döküldü. Protestolar sırasında HDP İlçe binası tabelasına zarar verilirken, binaya Türk Bayrağı asıldı. Olaylar sırasında Muğla Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya atılan taş sonucu başından yaralanırken, 17 kişi gözaltına alındı.
Marmaris İlçesi'nde, sosyal paylaşım sitesi üzerinden haberleşen yaklaşık 15 bin kişilik grup saat 19.30 sıralarında Atatürk Anıtı önünde toplandı. Grup Ulusal Egemenlik, Atatürk ve Kordon Caddesi'nden Atatürk Anıtı'na doğru yürüdü. Şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunan grup terör örgütü aleyhine sloganlar attı.

HDP BİNASININ TABELASI İNDİ TÜRK BAYRAĞI ASILDI


Aralarında motosikletli gruplarında bulunduğu grup polisin dağılın uyarılarına rağmen HDP binasına yürümek istedi. Arbedenin ardından gruptaki bazı kişiler HDP binasındaki camları kırarak, tabelayı indirdi. Binaya Türk bayrağı asan grup daha sonra Marmaris-Muğla Karayolu'nu trafiğe kapattı. Bu sırada yolu açmak için müdahalede bulunan polislere taş atıldı. Taşlar nedeniyle Muğla Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya başından hafif şekilde yaralandı. Polis, grubu biber gazı sıkarak dağıtırken, çıkan olaylarda 17 şüpheli gözaltına alındı.

(DHA)