Ataşehir'de yıkım gerginliği

Ataşehir'de yıkım gerginliği
Ataşehir'de yıkım gerginliği
Ataşehir Emekevler'de yıkım gerginliği yaşandı. Yıkıma direnen vatandaşlar çöp konteynırlarını ateşe verdi. Çevik kuvvet ekipleri TOMA ile su sıkarak müdahale etti.

İSTANBUL - Ataşehir Belediyesi'nin Atatürk Mahallesi Emekevler'de bulunan 410 gecekonduya, Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında yıkım çalışması yapacağı haberi üzerine gecekondu sakinleri harekete geçti.

Yaklaşık 200 kişilik grup gece saatlerinde gecekonduların bulunduğu bölgeye çıkan sokaklara barikat kurup nöbet tuttu. Gece boyunca bekleyişlerini sürdüren gecekondu sakinleri bir barikatı da ateşe verdi. Polis gruba tazyikli su ile müdahale etti.

OPERASYON SABAH DEVAM ETTİ
Belediye ekipleri, çevik kuvvet polisleriyle sabah saatlerinde yeniden bölgeye geldi. Çevik kuvvet polisleri, mahalle sakinlerinin yola kurduğu barikatı kaldırdı. Bu sırada zabıtaya direnen mahalleliler çocuklarını ekiplerin önüne sürdü. Belediye ekipleri gecekonduların yıkımını sürdürüyor.


  http://www.radikal.com.tr/114815511481551

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Nasıl? - Clear

  Aynıyla,geçenlerde haber olan,Muğla'nın "Yatağan Termik Santrali'ndeki" direnişe benzemiyor mu? Zaten onunla ilgili yorumumda da gecekonduları misal olarak vermiştim."Hık demiş burnundan düşmüş" gibi tıpatıp aynı değil mi? Depremde zayiyat ve can kaybı verince ayaklan ve devleti suçla,deprem öncesi tedbir alınmıyor diye de devleti suçla ama sonra devlet tedbir amacıyla kentsel dönüşüm uygulamaya kalkınca da yine devleti suçla.Ne istiyorsun be kardeşim? Oldu olacak,kal yerinde ve tabii afetten sonra da "ölenleri diriltemiyor" diye gene devleti suçla.Oturduğunuz yerden kımıldayıp bir İzmir'e göz atın da görün.Kadife Kale'nin etrafı ve etekleri gecekondu doluydu.Bu heyelan bölgesinde,bir yıl içinde gecekondular yıkıldı ve Çeşme otobanı kenarına yapılan siteye taşındı.Hiç de ortalık ayağa kalkmadı,herkesin canı kurtuldu.Neden mi? Çünkü gecekondu sakinleri çatlayan duvarları görünce rant derdine değil,can derdine düştüler.