Atatürk Fırat'ın dedesi için kanun değiştirdi

Atatürk Fırat'ın dedesi için kanun değiştirdi
Atatürk Fırat'ın dedesi için kanun değiştirdi

Bedir Ağa'nın, Erzurum Konrgresi'nin düzenlenmesinde büyük etkisi oldu.

AK Parti'den istifası ile gündemi sarsan Dengir Mir Mehmet Fırat, ailesinin Meclis'teki 5. temsilcisi. Onun adının ağırlığı ise hala parmağında yüzüğünü taktığı, Atatürk'ün Nutuk'ta da ismini özellikle andığı dedesi Bedir Ağa'dan geliyor.

RADİKAL - Dengir Mir Mehmet Fırat'ın AK Parti 'den istifası gündeme bomba gibi düştü. Bu istifa daha çok ses getirecek gibi. Çünkü bu ismin ağırlığı sadece AK Parti için değil, AK Parti'nin sürekli sahiplendiği demokrat parti geleneği için de oldukça önemli.

1943'te doğan, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitiren Dengir Mir Mehmet Fırat 21., 22. ve 23. dönemde milletvekilliği yaptı. Sadece o da değil. Neredeyse aşiretinden birçok kişyi Meclis'in müdavimi. Dengir Mir Mehmet Fırat, ailenin Meclis'teki beşinci temsilcisi.

Ama asıl Fırat isminin ağırlığı, dede Hacı Bedir Ağa'dan geliyor. 1926 yılında Hacı Bedir Ağa ve aşireti, Şeyh Sait isyanı bahanesiyle Mersin'e sürgün edilir. Tüm arazileri kamulaştırılır ve karşılığında da Mersin'de büyük bir bahçe verilir.

Fırat, AK Parti'den istifa etti


Dengir Mir Mehmet Fırat'ın yıllar önce verdiği bir röportajda ailesi ile ilgili olarak şu ilginç bilgileri veriyor:

"Adıyaman'ın Kahta ilçesindenim ve Meclis'te ailenin beşinci temsilcisiyim. Dedem, Hacı Bedirhan ölünceye kadar milletvekiliydi. Aynı zamanda gazi ve milis komutanıydı. Atatürk 'ün Nutku'nda da geçer. Sivas Kongresi toplanmıştır, İngiliz Binbaşı Noel dedeme katır yükü altınla gelir. Atatürk'ün yakalanması istenmektedir. O bölgede de ayakta kalan, silahlı gücü olan aşiret reisi dedemdir. Dedemden yardım isterler, ancak dedem Atatürk'e telgraf çekerek birlikte olduğunu söyler. Ondan sonra dedemle Atatürk arasında ilişkiler çok iyi gelişir. Milletvekili için okuma yazma şartı getirilir, İsmet Paşa okuma yazması olmadığı için listeye yazmaz. Atatürk dedemin ismini görmeyince sorar. İsmet Paşa kanunu hatırlatınca, Atatürk, 'O zaman yasaya şöyle hüküm ekleyin: Okuma yazma bilmeyen milletvekili olamaz, el gayrı Hacı Bedir Ağa' der. Dayı ve amca çocuklarım milletvekili ve senatörlük yaptı, ben de Adalet Partisi ve DYP'de siyaset yaptıktan sonra Meclis'e geldim."

Bir zamanlar ikinci adamdı: 'Bu vebali taşıyamam'