'Atatürk gay miydi?' sorusu hakaret mi değil mi?

'Atatürk gay miydi?' sorusu hakaret mi değil mi?
'Atatürk gay miydi?' sorusu hakaret mi değil mi?
Blogunda Atatürk'ün plajda çekilmiş bir fotoğrafını paylaşarak, "Atatürk eşcinsel (gay) miydi?" diye yazan vatandaş için savcılık "Hakaret yok" diyerek takipsizlik verdi. Mahmeke takipsizlik kararını bozdu

İSTANBUL - Kendisine ait “akademidergisi.blogspot.com” adlı blog ve Facebook sayfasında Atatürk ’ün plajda çekilmiş fotoğrafını yayınlayıp “Eşcinsel miydi?” diye yazan ve Dr. Rıza Nur’un kitabından hakaret ve küfür sayılabilecek iddiaları paylaşan Tunçay Tokay, Atatürk’e hakaretten şikâyet edildi.

Habertürk'ün haberine göre, şikâyeti yapan Ali Tulum, Tokay’ın sürekli Atatürk’ün şahsına hakaret edildiğini ileri sürdü. Bakırköy mahSavcılığı soruşturma başlattı. Tokay, gay iddiasının kendisine ait olmadığını belirtti, ilk Sağlık ve Milli Eğitim Bakanı Dr. Rıza Nur’a ait kitaptan alındığını savundu. Bakırköy Savcısı Nevin Özkan, Dr. Rıza Nur’un kitabının en son 1992’de basıldığını ve kitapla ilgili soruşturmanın da takipsizlikle sonuçlandığını tespit etti.

Kitapla ilgili takipsizlik kararına atıfta bulunan savcı, ‘Atatürk gay miydi’ diye soran Tokay’ın hakaret etmediğine karar verdi. Ancak Tulum’un avukatları itiraz etti. İtirazı görüşen Anadolu Adliyesi 7. Ağır Ceza Mahkemesi, Tokay’la ilgili soruşturmaya verilen takipsizlik kararını hukuka aykırı buldu. Mahkeme heyetinin 2013/588 sayılı kararında, AİHS ve AİHM kararlarında ifade özgürlüğü ve hakaret arasındaki farka işaret eden örnekler de verilerek, özetle şöyle denildi:


‘SINIRI VARDIR’

“Demokratik toplumlarda ifade özgürlüğü toplumun ilerlemesi, bireyin gelişmesi için kaçınılmazdır. Çoğulculuk, hoşgörü ve açık fikirlilik ilkeleri barındıran demokratik toplumda ifade özgürlüğü ölçülü sınırlandırmalara tabidir. Kamuyu bilgilendirmede güncel menfaatin bulunmadığı, iyi niyet taşımaksızın, kötü niyetle, sırf hakaret, şerefe saldırı içeren beyanların ifade özgürlüğünden yararlanamayacağı açıktır. Ülkemiz ve Kara Avrupası Hukuk kültüründe hakaretin suç teşkil ettiği, soruşturmaya konu yazılar ve resimlere konu kişi Atatürk’tür. Haber verme hakkından yararlanabilmek için haberin gerçek olması, bilinmesinde kamu yararı bulunması ve haberde küçültücü değer yargılarının bulunmaması gerekir. ‘Atatürk eşcinsel miydi?’ yazan internet sitesindeki bilgilerle kitapta yazılanlar ile örtüşüp örtüşmediğinin tespiti gerektiği, ayrıca şüpheli savunmasında bu şikâyetin benzeri 5 soruşturmasının olduğunu beyan ettiğinden itirazın kabulüne karar verilmiştir.” (Habertürk)


  http://www.radikal.com.tr/1134521113452143

  YORUMLAR
  (43 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Neden Neden Neden - user327654

  Neden bir kişinin eşcinsel olması küçültücü olsun ki?.... Yani bu mantığa göre gerçekten eşcinsel olanlar aşağılanıyor... Ne zaman aşacağız bu kafayı...?

  Uyan Türkiye - ramayy

  Bu hakaretler, Avrupalıların Peygamberimize karikatür hakaretleri kadar hakarettir.Atatürkçüler harekete geçmeli diye düşünüyorum...

  Hakaretin daniskasi - ilbeg

  Hakaret olarak yorumlanarak yeniden davaya bakilmasi dogrudur. Bir insana eşcinsel mi, şu mu, bu mu ? vs diyerek küçük düşürmek, o kimlik üzerinden hakaret etmek elbette dava konusu olabilir. Her önüne gelen herkese bu türden sıfatlar takamamalı. İsbat edemeyeceği, tamamen kendi kafasından oluşturduğu şeyler insanların kişilik haklarına saldırı karşı durulması gereken bir olaydır. Hoş şeyler değildir. Bu adamın isbatı bir plaj fotoğrafıysa, bu kafa ile plaja giden hele hele fotoğraf çektiren veya fotoğrafı çekilen herkes eşcinseldir demek mümkündür. Halbuki plajda takım elbiseli, kravatlı ve sandalyede otururken fotoğraf çektirmesi gerekirdi. Ne saçma insanlarla ve saçma şeylerle uğraştırıyorlar milleti. Karapropaganda siteleri o kadar çok yayıldı ki ileride bu devran döner de hesaplar baştan tutulursa sanırım Silivriden 10 misli büyük bir yer gerekecek.

  itibar - karayel1965

  tarihe baktigimizda,escinsel liderlerden biri büyük iskenderdir.insanlik onu ölümsüzlestirmistir,adina sehirler kurulmustur,dünyanin dörtbir yaninda dogan cocuklara adi verilmistir,iskender,alexander,skender ve eskender gibi cogaltabiliriz.escinsel olmasi ne basarisini nede itibarini engellemistir,günes balcikla sivanmaz.hickimse sevmek zorunda degil ama camurda atmamali en azindan sevenlerine saygidan dolayi.

  Söyleyene bak - birgün

  Doktora tezimde iddiamı kanıtlayan en çarpıcı cümleleri eden kişi Doktor Rıza Nur'du. İlk başta ondan bazı alıntılar yapmıştım. Tezimin neredeyse savunma aşamasında Rıza Nur'un ileri derecede paranoid şizofren olduğunu belirten raporları öğrendim. Atatürk, silah kaçakçılığı ile bağlantısını öğrendiği Nur'u defterinden silince Atatürk hakkında ortaya attığı ileri geri iddiaları okudum. Rıza Nur'un cinsel fantazi dünyasını, erkeklere ilgisini ve daha birçok tutarsız beyanatlarını anılarından öğrendim. Sonra bir karar aşamasına geldim. Evet tezime katkı sağlayacak demeçleri vardı ama bunları kullanmayı ahlaki bulmadım. İlgili tüm alıntıları tezimden çıkardım. Demek istediğim ben akademide çalışmayan bir doktorum, ama yaşını başını aldığı halde hala Rıza Nur gibi akıl hastalarının beyanlarını sözde bilimsel çalışmalarına koyan, hatta başkalarına hakaret için kullanmakta sakınca görmeyen haberdeki gibi şahıslar üniversitelerde, yayın kuruluşlarında ve daha birçok önemli mevkide ahkam kesmeye devam ediyor. Yazık bu ülkenin haline.

  Ne var bunda - Selimserincan

  Atatürk'ün eşcinsel olması da olmaması kadar normal.O da herkes gibi insan.Gökten zembille inmedi.

  EĞER İKTİDARDA CHP OLSAYDI - pispor

  kesin adam ceza alırdı.Ama şimdi dindar geçinen AK parti hükümeti var.o sadece din ve peygambere eleştiri yapanlara ceza kesiyor.Bakın sayın Nişanyana 13.5 yıl ceza isteniyor.sadece hz.Muhammedi eleştirdiği için.