Atatürk Havalimanı'nda 5 Ağustos zirvesi

Atatürk Havalimanı'nda 5 Ağustos zirvesi
Atatürk Havalimanı'nda 5 Ağustos zirvesi
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Ergenekon davası kararının açıklanacağı 5 Ağustos günü için MİT, emniyet ve askeri yetkililerin katılımıyla dün Atatürk Havalimanı’nda İçişleri Bakanı Muammer Güler’in başkanlığında 4 saat süren bir güvenlik zirvesi yapıldı. Zirvede 5 Ağustos’ta alınacak önlemler masaya yatırıldı.
Silivri’de 20 Ekim 2008 tarihinde başlayan ve yüzlerce oturumla devam eden Ergenekon davasında hüküm tarihine altı gün kaldı. Mahkemenin sanıklar hakkında vereceği karar beklenirken, bazı sivil toplum örgütleri de Silivri’de toplanma çağrısı yapıyor. Türkiye Gençlik Birliği’nin (TGN)başlattığı kampanya çerçevesinde 5 Ağustos günü Silivri’de toplanılacağı ilan edildi.
Protestoya karşı önlem
13 Aralık 2012 ve 8 Nisan 2013 günlerinde dava sürerken yaşanan olayları da göz önüne alan istihbarat ve güvenlik birimleri 5 Ağustos için detaylı bir çalışma başlattı. Bu çerçevede İçişleri Bakanı Muammer Güler dün Somali’de şehit düşen özel harekât polisinin Amasya’daki cenaze töreni sonrası İstanbul ’a gelir gelmez İstanbul’un güvenlik ve istihbarat bürokrasisini Atatürk Havalimanı’nda topladı. Emniyet, jandarma ve MİT yetkililerinin katıldığı toplantıda Silivri’de Ergenekon davasının karar duruşmasında alınacak güvenlik önlemleri tartışıldı.
Havalimanında VİP Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen zirveye İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, MİT Bölge Başkanı Aydın Demir, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Mehmet Artar katıldı. İçişleri Bakanı Güler’in başkanlık ettiği ve yaklaşık 4 saat süren zirvede güvenlik ve istihbarat bürokrasisinin hazırladığı raporlar incelendi. Hangi illerden ne kadar takviye güç isteneceği tespit edildi. Ayrıca Silivri’ye giden güzergâhta alınacak önlemler de masaya yatırıldı.