Atatürk Orman Çiftliği Hyde Park gibi olacak

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na master plan sunuldu.

ANKARA - Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na master plan sunuldu. AOÇ, 'Londra'daki Hyde Park, New York'taki Central Park gibi' bir cazibe merkezi haline getirilecek. Çiftliğin ürünleri, tüm Türkiye'de pazarlanacak.
AOÇ Genel Müdürü Hasan Muhammet Güldaş, master planın çerçevesinin çizilmesi için uluslararası ölçekte yarışma açacaklarını söyledi.
Arazisi üzerinde usulsüz yapıldığı belirlenen birçok binayı yıktıklarını anlatan Güldaş, "Birçok resmi kuruluş bu işgalden payını almış. Ama bir de geri dönüşü mümkün olmayan, belediyelerce kullanılan araziler var. Arazimizden yol geçirilmiş, katlı kavşak yapılmış. Bunlara itirazımız yok. İşlem kamu yararınaysa elimizden gelen kolaylığı gösteriyoruz" dedi.
Çiftliğin devletten bir kuruş yardım almadan ayakta kaldığını vur-gulayan Güldaş, "Ürün yelpazesi genişliyor. Şu an mali durum iyi ve sürekli iyiye gidiyor. AOÇ ürünlerinin tüm yurda servisine yönelik çalışmalar tamamlandı, ülke genelinde bayilik için ihaleye çıkıldı, bayiliği bir firmaya verdik" diye konuştu.