'Atatürk son nefesini verirken aleykümselam demiştir'

'Atatürk son nefesini verirken aleykümselam demiştir'
'Atatürk son nefesini verirken aleykümselam demiştir'


ISPARTA Valisi Ali Haydar Öner, Cumhuriyet Bayramı kutlamasında yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti devletinin laik bir devlet, aynı zamanda da hac organizasyonunu en iyi yapan devlet olduğunu söyledi. Bu ülkede islamın en iyi şekilde yaşandığını vurgulayan Vali Öner, “Bazı dış ülkelerin mensupları Türkiye’ye geldiklerinde büyük Atatürk ’ün kabrini ziyaret etmezler. Bilmezler ki; Atatürk son nefesini verirken ‘Aleykümselam’ demiştir” dedi.

Isparta'da Cumhuriyet’in 87'inci kuruluş yıldönümü coşkuyla kutlandı. Hükümet Meydanı’nda yapılan kutlama törenine halk büyük ilgi gösterdi. Vali Ali Haydar Öner, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şahingöz ve Belediye Başkanı MHP 'li Yusuf Ziya Günaydın’ın askeri araç üzerinden vatandaşları selamlamasıyla başlayan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti.

“CUMA NAMAZI İÇİN ŞEHRE GELİYORLARDI”

Vali Ali Haydar Öner törende yaptığı konuşmada laikliğin öneminden söz etti, bunun dinsizlik olmadığı gibi din düşmanlığı da olmadığını söyledi. Cumhuriyet kurulduktan sonra köylerde cuma namazı kılınmasına ilk Diyanet İşleri Başkanı Rıfat Börekçi’nin genelgesiyle imkan sağlandığını belirten Vali Öner, şöyle konuştu:
“Düşünebiliyor musunuz aramızda köy kökenli birçok yurttaş var şehre gelmedikçe cuma namazından mahrum kalıyorlardı. Cumaları hutbeler Arapça okunurken, Türkçe okunmaya başlandı. Bütün bunlar niçin ifade ediliyor? Atatürk’ün büyüklüğünü anlayamayanlar ne yazık ki hala var. Atatürk olmasaydı şanlı bayrağımız şanla dalgalanabilecek miydi? Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un büyük şiiri İstiklal Marşı coşkuyla söylenebilecek miydi? Peygamber efendimizin müjdelediği kutlu komutan Fatih’in fethettiği İstanbul düşmandan arındırılabilecek miydi? Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in Türkçe okunup anlaşılabilmesi ne ölçüde sağlanabilecekti?”

“ATATÜRK, TÜRK MİLLETİ İÇİN GÜNEŞTİR”

Laik sistemin din ve vicdan özgürlüğünü teminat altına alan bir sistem olduğunu kaydeden Vali Öner, konuşmasını şöyle tamamladı:
“Türkiye Cumhuriyeti devleti, laik bir devlettir ama hac organizasyonunu en iyi yapan devlettir. İslam'ın en iyi şekilde yaşandığı devlettir. Bazı dış ülkelerin mensupları Türkiye’ye geldiklerinde büyük Atatürk’ün kabrini ziyaret etmezler. Bilmezler ki, Atatürk son nefesini verirken aleykümselam demiştir. Son nefeste hangi durumda aleykümselam denir, bunu aziz milletimizin bir kez daha değerlendirmesi takdirlere sunulur. Büyük Atatürk’e kimiler deccal diyor? Bu küfre girmez mi? Bu gıybet olmaz mı? Bu haksızlık, insafsızlık, vicdansızlık, olmaz mı? Atatürk Türk milleti için bir güneştir, onu artık tartışmayalım.”
Törende, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen spor yarışmalarında derece alan öğrencilere ödülleri verildi, ardından da tören geçişi yapıldı.


  http://www.radikal.com.tr/1026339102633911

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Atatürk Bütün Müslümanlar'ın Güneşi'dir. - Su Cemre Sim

  Birinci Dünya Savaşı,Osmanlı İmparatorluğ'nun yağmalanma savaşıdır.Osmalı'nın yağmalanmasıbütün Müslüman dünyasının en büyük imparatorluğunun yağmalanması,korumasız bırakılması anlamına gelmiştir.Mustafa Kemal'in örgütlediği halk savaşı,Hindistan'ın,Pakistan'ın,irili ufaklı Arap ülkelerinin liderlerince örnek alınmıştır.Dini kazanç ve güç kaynağı olarak gören gerici çevreler ve onların efendileri Atatürk'e aklına gelen iftirayı etmiş,etmektedir.Türkiye Cumhuriyeti'nin ilanı,Atatürk'ün örnek alınarak verilen savaşlar,hakim güçlerin oyununu bozmuştur.Atatürk bize en gerçek yol göstericinin bilim olduğunu söylemiştir.Bu da yeterlidir.Modern zamanların Haçlı Ordularını ancak bilimin yol göstericiliğinde yenebiliriz.Yoksa hesap öbür dünyaya ertleniyor.Hayyam'ın dediği gibi''Bir peşin bin veresiyeden iyidir.''.

  kurtarıcı - hayatin_gercekleri

  Türkiye Cumhuriyeti'ni o şartlar altında kurmak imkansızdı. Atatürk yenilmekten bıkmış, bezgin, bıkkın bir halkın asırlar süren makus talihi değiştirmeyi ve tarihe yön vermeyi başardı. Ölürken söylediklerinin ne önemi var?

  aleykümselam kelime-i şahadet değildir - Tuty

  Atatürk toplumun büyük bir kısmını oluşturan dindarları incitmeyecek kadar akıllı bir siyaset adamıydı. Ama dindar olduğu iddialarına katılmıyorum. Benim anladığım kadarıyla Atatürk agnostikti. Ama her 20. yüzyıl dehası gibi, 50 sene sonra yaşasaydı ateist olurdu.

  Atatürk'ü kendinden gösterme propagandası - fötrşapka

  Toplumda her kesimin yaptığı Atatürk'ü kendinden gösterme propagandasının bir örneği. İddianın aksine Atatürk'ün ölürken hiç bir şey söylemediği bilinir.(Beyin ölümü gerçekleşmişken bir şey söylemek mümkün değil.)

  atatürk - palenke

  bir kesim elinden gelse atatürkü din adamiymis gibi gösterecek,o büyük insanin yaptiklari unutturulmaya ve kadar iyi bir müslüman oldugu insanlara enjekte edilmeye calisiliyor.

  aleyküm selam ile dinin ne alakası var? - thinkerbell

  İyi güzel de aleyküm selam ile dinin ne alakası var. Selam üzerine olsun demek değil mi o Arapça'da? Ben şahsen ateist olmama rağmen biri selam söylediğinde aleyküm selam diye karşılık veririm. Hoşuma gidiyor. Ölmüş bir siyaset ve düşünce adamına saygı duymak en azından onu anlamaya çalışmak için son nefesinde kelime-i şahadet mi getirdi, selam mı verdi bunları tartışmaya gerek olmamalı. Sevmek, saygı duymak da şart değil. Oku, anla ve eleştirerek onun görüşlerine daha iyilerini ekle yeter. O da böyle olsun isterdi herhalde.

  Aleykümselam - vildan10

  hic bizim dilimize uymayan bir kelimedir, cocuklugumdan beri bu kelimeyi sevmedim, yalan yok. kulaga hic hos gelmiyor. herkes gercegi soylerse, cok insan benim gibi dusnuyor aslinda. Arapca, nedense cok kaba bir dil. asagilamak icin demiyorum bunu. bogazdan konusuldugu icin, boguk geliyor sesler.