Atatürk tişörtüne 40 YTL ceza

Selçuklu İlköğretim Okulu beden eğitimi öğretmeni 52 yaşındaki Halil İbrahim Özçimen hakkında, 13 Mayıs'ta İzmir'de yapılan Cumhuriyet Mitingi'ne katıldığı ve...

ISPARTA - Selçuklu İlköğretim Okulu beden eğitimi öğretmeni 52 yaşındaki Halil İbrahim Özçimen hakkında, 13 Mayıs'ta İzmir'de yapılan Cumhuriyet Mitingi'ne katıldığı ve 19 Mayıs törenlerinde öğrencilerine ön yüzünde Atatürk portresi, arka yüzünde 'Cumhuriyete Sahip Çık' yazılı tişört giydirdiği gerekçesiyle soruşturma açıldı. Savunmasında, dosyamda böyle bir suç olursa gurur duyarım diyen öğretmene, 30'da 1 oranında maaş kesme cezası verildi.
Özçimen, yazılı savunmasında, mitinge mesai saati dışındaki bir günde, devlet memuru olarak değil Cumhuriyet'in bütün değerlerine sahip çıkmak isteyen bir vatandaş olarak katıldığını belirtti. Söz konusu mitinglere kendisi gibi binlerce kamu çalışanın katıldığını vurgulayan Özçimen, "Bir vatandaş olarak Anayasa'nın bana vermiş olduğu haklarımdan yararlanarak tepkimi koydum, koymaya devam edeceğim" dedi.
İbrahim Özçimen İzmir'deki Cumhuriyet Mitingi'nden getirdiği ön yüzünde Atatürk portresi, arka yüzünde 'Cumhuriyete Sahip Çık' yazılı 12 tişörtü de öğrencilerine büyük bir gururla, 19 Mayıs törenlerinde giydirdiğini kaydetti.
Resmi belgede öğretmene verilen cezanın dayanağı olarak gösterilen 657 sayılı kanunun 125. maddesinin C bendinin g fıkrası ikamet edilen ilin sınırları dışına izinsiz çıkmayı kapsıyor. Diğer ceza nedeni olarak gösterilen 125. maddenin A bendinin j fıkrası ise kanunda bulunmuyor. Olayın basit bir yazım hatası olduğunu kabul edersek en yakın bend g bendi. Bu bend de kılık kıyafet hükümlerine aykırı davranmayı kapsıyor. (Radikal, dha)