'Atatürk usturamın ucundaydı'

'Atatürk usturamın ucundaydı'
'Atatürk usturamın ucundaydı'
Atatürk'ü 13 yıl boyunca her gün tıraş eden Mehmet Tanrıkut Mete'nin kızlarına 'doğru kişilere anlatılmak kaydıyla' anlattığı hatıraları kitap oldu.

Radikal.com.tr - Mehmet Tanrıkut Mete, Mustafa Kemal Atatürk ’ün en güvendiği insanlardan biriydi. Berberi olarak 13 yıl boyunca ona hizmet etti. Ankara ayazında donmuş bir musluğu açmaya çalıştıkları da oldu, aniden patlayan bir sobadan kaçmaya çalışırken masaları devirdikleri de…
Mehmet Tanrıkut Mete, tanıştıkları 1925 yılından 10 Kasım 1938’e dek Atatürk’le birlikteydi. Berber Mehmet, Atatürk’ün sırlarını yıllarca eşinden, çocuklarından bile sakladı. 1967 yılında aramızdan ayrılmasından kısa bir süre önce bu hatıraları, “doğru kişilere” aktarmaları şartıyla kızları Buyan Rona ve Bilgen Nadar’a anlattı. Tek bir şartı vardı: Atatürk’ün sırlarını doğru kişilere aktarın, Ata’nın hatırası insanlara hakkıyla anlatılsın! 

ŞİMDİ KİTAP OLDU

Mete’nin kızları Buyan ve Bilgen daha önce hiç bahsedilmemiş bu hatıraları gazeteci Yaşar Gürsoy’a anlattı. İnkılâp Kitabevi’nden çıkan Atatürk ve Berberi isimli kitapta Atatürk’ün bugüne dek hiç bilinmeyen bir rahatsızlığından da söz ediliyor.