Atatürk ziyaretçilerini bekliyor

Atatürk ziyaretçilerini bekliyor
Atatürk ziyaretçilerini bekliyor
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Selanik'te Atatürk'ün doğduğu evi modern bir müze olarak restore etti. Evde ziyaretçileri Atatürk heykeli karşılıyor.

Mustafa Kemal’in Selanik’te dünyaya geldiği tarihi ev yeniden restore edilerek modern bir müze kimliğinde ziyaretçilere kapılarını açtı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yeniden restore ettiği ev, canlı bir atmosferle ziyaretçilere Mustafa Kemal’in yaşamına ait kesitler sunuyor.
İlk olarak 10 Kasım 1953 yılında ‘ Atatürk Evi’ olarak ziyarete açılan Selanik’teki ev 60 yıl sonra yeniden düzenlenerek ziyarete hazır hale getirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı’nın 2010 yılında başlattıkları çalışmalarla evin ihtiyaç duyulan onarımları tamamlanarak modern bir müze kimliğine büründü.
1881 yılında dünyaya geldiği Selanik’teki 3 katlı bina yapılan restorasyon çalışmaları sonucu panolar ve belgesel filmlerle Atatürk’ün hayatına canlı bir yolculuğun kapılarını açıyor. Zemin katında yer alan ‘Atatürk ve Çocuk Odası’ ile başlayan Mustafa Kemal’in hayatına yolculukta her odada Atatürk’ün hayatı ve yaşadığı şehirler anlatılıyor. 

Dört kente birer oda

1. katta ‘Selanik Odası’, ‘Manastır Odası’, 2. katta ise ‘ İstanbul Odası’ ve “ Ankara Odası’ yer alıyor. ‘Ankara Odası’nda ziyaretçileri Atatürk’ü koltuğa oturmuş şekilde canlandıran gerçekçi bir silikon heykel karşılıyor.

Evin tarihi


Rodoslu müderris Hacı Mehmet Vakfı’nın 1870 yılında yaptırdığı ev önce İbrahim Zühdü Efendi’nin, daha sonra Selanikli Abdullah Ağa ve eşi Ümmü Gülsüm’ün mülkiyetine geçti. Ali Rıza Efendi ise evi Atatürk’ün doğumundan birkaç yıl önce kiraladı. Atatürk bu evde dünyaya geldi.
Ali Rıza Efendi’nin vefatına kadar burada yaşayan aile daha sonra bitişiğindeki daha küçük bir eve taşındı. 2. Meşrutiyet’in ilanından sonra Selanik’te görevlendirilen Atatürk, bu dönemde annesi ve kız kardeşiyle birlikte bu evde kaldı. 1912 yılında kent Yunanistan yönetimine geçince bir Yunan aile tarafından satın alındı. Daha sonra Atatürk’e hediye etmek üzere evi satın alan Selanik Belediyesi 19 Şubat 1937’de anahtarları Türkiye ’nin Selanik Başkonsolosluğu’na teslim etti. Bina 10 Kasım 1953’te ‘Atatürk Evi’ olarak ziyarete açıldı.
Bina halen Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğu ile aynı yerleşkenin içinde müze olarak hizmet veriyor.