'Atatürk'e benzemeyen heykel, Atatürk gibi orada duruyor'

"Ören yerleri ve arkeolojik kazılar çok önemli ama yakın tarihimize de tam bir içtenlikle sahip çıkmak, Cumhuriyet istismarı yerine Cumhuriyet eserlerine sahip çıkan yeni bir bakış açısı geliştirmek niyetindeyiz" diyen Kültür ve...

ANKARA - "Ören yerleri ve arkeolojik kazılar çok önemli ama yakın tarihimize de tam bir içtenlikle sahip çıkmak, Cumhuriyet istismarı yerine Cumhuriyet eserlerine sahip çıkan yeni bir bakış açısı geliştirmek niyetindeyiz" diyen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Atatürk heykelleri meselesine el attı. Bakan Günay, "Ne yazık ki bazı yerlerde Atatürk'ün adına yakışmayacak çapta Atatürk anıtları var. Atatürk anıtları konusunda bir dikkat geliştireceğiz" dedi. Günay, kötü heykellere örnek de verdi: "Çok çirkin anıtlar var, mesela biri Ankara'nın göbeğinde, Mithatpaşa Caddesi'ndeki SSK Genel Müdürlüğü'nün önünde. 1990'larda yapıldı, katiyen Atatürk'e benzemeyen bir heykel, Atatürk gibi orada duruyor." Bakanlık, Kurtuluş Savaşı'na tanıklık eden önemli mekânları da yenileyecek.
Bütçesi sınırlı bakanlığını 'kanaat oluşturma bakanlığı' olarak nitelendiren Bakan Günay'a göre, işe kamu eliyle yapılmış çarpık yapılaşmayla başlanmalı:
"Türk Hava Kurumu ile Ulus'taki tarihi İş Bankası'nın tepesinde de kaçak çatı katları var. Bu, topluma, tarihe, doğaya karşı suçtur. Bir yurttaş herhangi bir trafik kuralını çiğnediği zaman onun yakasına yapışılıyor ama, kamu veya varlıklı bir özel kesim insanlığın gözüne sokacak şekilde bir çirkinlik yapıyorsa, üzerine gitmemiz gerekiyor. Bu kanaat önderliği bakanlığının bence görevlerinden birisi."
Meclis var, gören yok
Kültür Bakanı'nın gündemindeki konulardan biri de Birinci Meclis Binası'nın çevresinin parka dönüşmesi: "Cumhuriyet'in kurulduğu Birinci Meclis Binası'nın Ulus'ta olduğunu pek çok kimse bilmez. Onun etrafını temizleyelim, orada bir tabela kirliliği var. Kendi tabelamızı kaldırdık. O tabelaların sahiplerinden de rica ediyorum, Meclis yapısının dibindeki koca koca tabelaları kaldırsınlar, bir büfe var hemen dibinde, onu başka yere götürelim. Meclis binasının çevresi bir parka dönüşsün, karşısında bir çarşı var. Katiyen o mekânın tarihsel dokusuyla bağdaşmıyor. O yapının özelliğini, mütevazılığını anladığımız zaman Cumhuriyet'in büyüklüğünü de anlamış olacağız."
Türkiye'de Cumhuriyet konusunda duyarlılığın yükseldiğini, ancak bu tür şeylerin tarih bilincine dayanmazsa konjonktürel kalacağını belirten Günay, Kurtuluş Savaşı mücadelesiyle özdeşleşmiş mekânları da yenileyecek.
Samsun'a rölyefli yol
Bakan Günay, geçen dönem Başbakan Erdoğan tarafından başlatılan kendisinin de ısrarla sahiplendiği çalışmada yapılanları ve hedeflerini şöyle sıraladı:
"Aslına uygun olarak yeniden yapılan Amasya Genelgesi'nin imzalandığı bina biriki ay içinde açılacak. Samsun'da Atatürk'ün çıktığı iskelenin çevresi yeniden düzenlenip rölyeflerle Kurtuluş Savaşı'nı anlatan prestij yolu haline getirilecek. Erzurum Kongresi binası ve çevresi sil baştan elden geçirilecek.
Sivas'taki kongre binasına Kongre Anıtı düşünülüyor. Kurtuluş Savaşı'na katkı yapmış devlet adamları, sivil önderler ile kahramanların anıtları da yaşadıkları mekânlara dikilecek".