Atatürk'e hakaret içeren site kilitlendi

ANKARA - Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), ‘Kemalizmin karın ağrısı’ ifadeleriyle arandığında bulunan bir sitenin varlığı nedeniyle Google.com’un kapatılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. ADD’nin başvurusunun ardından, Atatürk’e hakaret içeren site, internet kullanıcılarının yoğun ilgisi nedeniyle açılamaz hale geldi.
ADD, Google arama motoruyla ilgili olarak ‘Kemalizmin karın ağrısı’ yazılarak ulaşılan sitede, Atatürk’e ağır hakaretler içeren ifadelerin yer aldığı gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu’na suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu mahkemelerce benimsenirse Türkiye’de erişimi yasaklanan sitelere en büyük arama motoru google.com da eklenecek. Google’ın Türkiye’de erişime kapatılması istenen dilekçede, ‘Kemalizmin karın ağrısı’ yazılarak ulaşılabilen, sites.google.com/site/kemalizminkarinagrisi adresli başlıklarda, Atatürk’e her alanda hakaret edildiği, söz konusu yayınların kimler tarafından siteye konulduğunun tespit edilemediği belirtildi. ADD dilekçesinde, “Ancak sayfanın sonuna sitenin google tarafından desteklendiği yazılmıştır. Atatürk’ü Koruma Kanunu başta olmak üzere, TCK ve ilgili maddelere aykırı olarak yayın yapan sitenin sorumlularının tespit edilerek, cezalandırılması ve bu sitenin de acilen yayınlarının durdurulması ve kapatılmasını talep ediyoruz” denildi.
ADD’nin başvurusunun basına yansımasının ardından başvuru konusu olan siteyi açmaya çalışan internet kullanıcıları “Üzgünüz, ancak bu site şu anda sayfa görüntüleme sınırını aşmış bulunuyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin” ifadesiyle karşılaşıyor. Paylaşım sitesi youTube’a erişim de, Atatürk’e hakaret içeren görüntüler bulunduğu gerekçesiyle süresiz olarak yasaklanmıştı. (Radikal)