Atatürk'ü saygıyla anıyoruz

Atatürk'ü saygıyla anıyoruz
Atatürk'ü saygıyla anıyoruz
Bugün 10 Kasım. Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 71. yıldönümü. Onu saygıla anıyoruzDOLMABAHÇE'DEN ANITKABİR'E SON YOLCULUĞUN ÖYKÜSÜ...


Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 71. yılında Anıtkabir’de düzenlenen devlet töreni ile anıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki devlet erkanı mozoleye çelenk koyarak, Atatürk’ün manevi huzurunda 2 dakika saygı duruşunda bulundu. Anıtkabir’deki tören, saat 08.55’de devlet erkanının Aslanlı Yol’da yürüyüşü ile başladı. Cumhurbaşkanı Gül başkanlığındaki kortejde, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Bakanlar Kurulu üyeleri, kuvvet komutanları, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan,MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara Valisi Kemal Önal, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, siyasi partilerin temsilcileri, bürokratlar ve diğer devlet erkanı yer aldı. Abdullah Gül, üzerinde "Cumhurbaşkanı" yazan kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan çelengi mozoleye koydu. Atatürk’ün 71 yıl önce ebediyete intikal ettiği saat olan 09.05’de "ti" sesi ve sirenler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Bu sırada gönderdeki Türk bayrağı da yarıya indirildi. Cumhurbaşkanı Gül ve protokolde yer alan devlet erkanı daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti.

Gül, burada Anıtkabir Özel Defterine şunları yazdı: "Büyük Atatürk, ebediyete intikalinizin 71. yıldönümünde sizi saygı ve rahmetle anıyoruz. 86. kuruluş yıldönümünü coşkuyla kutladığımız cumhuriyetimiz, gelişmeye açık, dinamik yapısıyla her zamankinden daha güçlü bir konuma ulaşmıştır. Bugün uluslararası alanda ağırlığı sürekli artan, bütün dünya tarafından ilgiyle izlenen istikrar ve refah içerisinde ilerlemesini sürdüren bir ülke olmanın gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Modern, demokratik, müreffeh ve hür bir ülke olarak geleceğe umutla bakan Türkiye, yoluna emin adımlarla devam etmektedir. Milletimiz, cumhuriyetimizi nitelikleriyle ilelebet yaşatmak ve muasır medeniyet seviyesinin üstüne taşımak konusunda üstün bir gayretin içindedir. Milletçe birlik ve beraberlik içine elde ettiğimiz başarılar, ülkemizin yolunun açık olduğunun en somut göstergesidir. Türk milleti olarak size sevgilerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhunuz şad olsun."

BAYRAKLAR YARIYA İNDİRİLDİ

Devlet töreninin ardından, askeri ve sivil erkan ile öğrenciler Atatürk’ün mozolesinin önünden saygı geçişi yaptı. Bayraklar, Büyük Önder Atatürk’ün 71 yıl önce ebediyete intikal ettiği saat 09.05’den itibaren güneşin batışına kadar yarıya indirildi. Sivil Savunma Müdürlüğüne ait sirenler saat 09.05’de 2 dakika süreyle çaldı. Bu sırada trafikteki araçlar durarak kornalarını çalarken vatandaşlar da saygı duruşunda bulundu. Tüm resmi ve özel okullarda da anma programları gerçekleştirildi.

ANITKABİR ÇİÇEKLERLE SÜSLENDİ

İnter Flora Çiçekçileri Derneği ve Ankara Çiçekçiler Odası katkısıyla Anıtkabir, Türkiye’nin dört bir yanından getirilen 40 bin dal çiçek, bin 500 bitkiyle donatıldı. Ankara’ya gelen 200 çiçekçi, Anıtkabir merdivenlerine kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan dev bir Türk bayrağı ve Atatürk panosu hazırladı. Aslanlı Yol ve bayrak gönderi de süslenirken, Anıtkabir içindeki mozole ve kolonlar da çiçek ve bitkilerle donatıldı. Anma törenine, "Dersimiz Atatürk" adlı filmin kadrosu da katıldı. Vatandaşlar, törene katılan askerleri, "En büyük asker bizim asker" tezahüratları ile alkışladı. 


ATATÜRK İSTANBUL'DA GÖZYAŞLARIYLA ANILDI

Mustafa Kemal Atatürk, Ölümünün 71. yılında İstanbul'da da törenlerle anıldı. Ulu Önder'in saat 09.05'te hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı'ndaki odasında düzenlenen törende duygusal anlar yaşandı. Atatürk'ün ebediyete intikal ettiği yatağa çelenkler konuldu. Saat 09.05'de sirenler çaldı, saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu. Yatağın başında nöbet tutan iki erden biri gözyaşlarına engel olamadı.
Mavi Salon'da yapılan Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe'nin de katıldığı törende TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil imzaladığı Dolmabahçe Özel Defteri'ne, “Büyük Önder Atatürk, ulusumuzun çağdaş dünya ulusları arasına girmesi uğruna verdiğin büyük mücadelelerle dopdolu, kısa fakat tarihimizin en şanlı sayfalarının içine sığdığı, ömrünü tamamladığı bu yerde huzurundayız. Zat-ı alinizin önderliğinde Türk milletinin başarıya ulaşan mücadelesi, Türkiye Cumhuriyeti’ne uluslararası camiada hak ettiği yeri kazandırmıştır. Bizlere mirasın olan ve ‘En büyük eserim’ dediğin Cumhuriyet’in bu yıl 86. yıl dönümünü coşkuyla kutladık. Gelecek nesillerin de yüzyıllar boyunca bu büyük mirası sahipleneceğinden hiçbir şüphemiz yoktur. Türk ulusunun yüksek ideallerinden şaşmaması yolundaki kararlılığımızla huzurunda sana olan saygımızı ve sevgimizi bir kez daha ifade ediyoruz. Ruhun şad olsun." yazdı.

UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU
Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu odayı ziyaret etmek isteyen vatandaşlar, Dolmabahçe Sarayı önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Ellerinde Türk bayrakları taşıyanlar saat 09.05'de saygı duruşunda bulundu, hep birlikte İstiklal Marşı okudular. Bir kadının elindeki dövizde, “Atam içeride ve dışarıda, kim ne söylerse söylesin. Ne senden vazgeçeriz, ne senin eserinden”, kalpaklı bir Atatürk fotoğrafının altında ise, “Demokratik laik hukuk düzeninde, hep Mustafa Kemal'in izinde” yazısı yer aldı. Dolmabahçe Sarayı önünde Deniz Polisi önlem aldı. Dolmabahçe açıklarına gelen bir teknede, “Açtığın yolda gösterdiği hedefe hiç durmadan yürüyoruz.İmza Vira Yatçılık” yazısı dikkati çekti.
Sarayda ayrıca 15 Kasım'a kadar ziyaret edilebilecek "Belge ve Fotoğraflarla Atatürk ve Milli Saraylar Sergisi" açıldı.

BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ'NDE TRAFİK DURDU
Saatler 09.05'i gösterdiğinde de Boğaziçi Köprüsü'nde trafik durdu. araçlarından inen sürücüler kornalarını çalarak, Ata'yı andılar, saygı duruşunda bulundular.

SAYGI DURUŞUNA TURİSTLER DE KATILDI
Atatürk'ü annma törenleri çerçevesinde yakalarına Atatürk posteri takan Atatürk Havalimanı personeli de dış hatlar gidiş katında toplanarak saat 09.05’de Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk fotoğrafı ve Türk bayrağının önünde saygı duruşunda bulundu. Yolcular saat 09.05'te çalan sirene önce şaşırdılar ancak İngilizce ve Türkçe yapılan anonsun ardından, sirenlerin nedenini anladılar. Atatürk için yapılan saygı duruşuna yabancı turistlerin de katılması dikkatlerden kaçmadı.

“NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE“ TEPKİSİ
Taksim Cumhuriyet Anıtı'nda düzenlenen törene İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ahmet Selamet, 1’inci Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.
Anıta çelenkler konuldu, 09.05'de sirenler çaldı, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklaL Marşı okundu. Vali Güler, anıt özel defterine "Her 10 Kasım’da olduğu gibi sevgi ve saygımızı teyid etmek üzere buradayız. Yüce Atam tarihin akışını değiştirdiniz. Yıllar geçse de insanlık için esin kaynağı oldunuz. Türk milleti, yüce Ata’sını unutmadı, unutmayacaktır. En büyük eseriniz Türkiye Cumhuriyeti’ni yaşatmak amacındayız. Sizi gönlümüzde yaşatacağız" diye yazdı.
Güler’in anıt özel defterini imzalamasının hemen ardından töreni izleyen 85 yaşındaki sanatçı İlham Gencer, “Ne Mutlu Türküm diyene” diye bağırdı. Elindeki Atatürk posterini de havaya kaldırarak tekrar aynı sloganı atan Gencer’e sivil polis memurları ve vali Güler’in korumaları müdahale etmek istedi. Korumaların ve polisin müdahalesi sırasında Gencer’in elindeki Atatürk posteri yırtıldı. Bu duruma sinirlenen İlham Gencer, “Elimdeki pankart değil bunu yırtıyorsunuz. Ne var bunda Atatürk’ün fotoğrafı var?” dedi. Polis müdahaleden vazgeçince Gencer töreni izlemeye gelen öğrencilerden, “Ne Mutlu Türküm Diyene” diye bağırmalarını istedi. Bunun üzerine Vali Güler’in korumaları “Burası gösteri yeri değil?” diyerek Gencer’i anıttan uzaklaştırdı. Taksim Metro çıkışına kadar polis eşliğinde götürüldükten sonra burada bırakılan İlham Gencer, “Ben siyaset yapmıyorum, Türkçülük yapıyorum” dedi.
Anıtkabir'de düzenlenen tören de Taksim Meydanı'na kurulan sistemle platformdan vatandaşlara izletildi. 


KÜTAHYA

Kütahya’da Valilik önünde düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu, gönderdeki Türk Bayrakları yarıya indirildi. Sirenlerin çalmasıyla araçlarından inen vatandaşlar da saygı duruşunda bulundu. Belediye Kültür Sarayı’ndaki anma etkinliği ise Nafi Güral Fen Lisesi Müdürü Ziya Çavdar’ın açılış konuşmasıyla başladı. Anma etkinliği, Nafi Güral Fen Lisesi öğrenci korosu tarafından sunulan oratoryo gösterisinin ardından Anadolu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi korosunun Atatürk’ün sevdiği şarkıları seslendirmesiyle sona erdi.

ARTVİN

Artvin’de Valilik Meydanı’ndaki anma töreni, Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törene, Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Mustafa Erdem, Belediye Başkanı Emin Özgün, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Cafer Güven Kara, Adli Yargı ve Adalet Komisyonu Başkanı Maksut Karakulak, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman, Baro Başkanı İzzet Varan, daire amirleri, öğretmenler, öğrenciler, oda ve dernek başkanları, siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Buradaki tören, saygı duruşunda bulunulması ve bayrakların yarıya indirilmesiyle sona erdi.

TEKİRDAĞ

Tekirdağ’da Cumhuriyet alanında düzenlenen tören, Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra Tekirdağ Belediye Kültür Merkezinde, Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesince hazırlanan 10 Kasım Atatürk’ü anma programı gerçekleştirildi. Atatürk’ün askeri kişiliği hakkında bilgilerin de verildiği programda okul öğrencileri tarafından Atatürk’ün hayatı canlandırıldı.

ELAZIĞ

Elazığ’da Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törende, anıta çelenk bırakılmasının ardında, Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu saat 09.05’te sirenler çalınarak, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Elazığ Öğretmen Evinde devam eden törende, Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşan Kurmay Binbaşı İlhan Karaküçük, Atatürkçülüğün, Türk kurtuluş savaşı ile doğmuş bir yandan dış güçlere karşı, diğer yandan da bu dış güçlerle iş birliği içine girmiş olan imparatorluk yöneticileri ve onların yerli işbirlikçilerine karşı yürütülen mücadeleyle başladığını söyledi.

GİRESUN

Giresun Ata Park’ta düzenlenen tören, Atatürk Anıtı’na Giresun Valisi Mustafa Yaman, Giresun Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Erhan Güler, Belediye Başkanı Kerim Aksu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin çelenk koymasıyla başladı. Buradaki tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sona erdi. Giresun Özel İdare Kültür Sitesinde düzenlenen program ise öğrenciler tarafından günün anlam ve önemine ilişkin çeşitli şiir ve kompozisyonların okunmasıyla başladı. Anma töreni, Jandarma Kurmay Binbaşı Burçin Büyükikiz’in ’Atatürk’ konulu sunumunun ardından Abacıbükü İlköğretim Okulu öğrencilerinin sahneledikleri oratoryo ile sona erdi.

ÇANKIRI

Çankırı’da Cumhuriyet Alanı’nda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulmasının ardından Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu saat 09.05’te sirenler çaldı, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Alandaki törenin ardından Çankırı Nevzat Ayaz Öğretmen Lisesi’nin hazırladığı törene geçildi. Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki tören, Atatürk’ün kendi sesinden 10. Yıl Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından Piyade Üsteğmen Hakan Yazıcı, Atatürk’ün asker kişiliğini anlattı. Günün anlam ve önemini anlatan şiirlerin okunmasından sonra, öğrenciler tarafından Atatürk’ün hayatı ve zaferleri anlatıldı. Program, Vali Uzun’un öğrencileri tebrik etmesinin ardından son buldu.

BİLECİK

Bilecik’te Atatürk Anıtı’na çelenk koyan Vali Musa Çolak ve beraberindekiler, 2 dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nı okudu. Tören, Refik Arslan Öztürk Fen Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri tarafından hazırlanan anma programıyla devam etti.


DENİZLİ

Büyük Önder Atatürk’ün ölüm yıl dönümü dolayısıyla Denizli Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen törende konuşan Denizli Valisi Yavuz Erkmen, 10 Kasım’ın matem günü değil, Atatürk’ü anma ve anlama günü olduğunu söyledi Vali Erkmen ve Belediye Başkanı Zeybekci, Denizli Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Atatürk" isimli kompozisyon ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verdi. Cumhuriyet Lisesi Oratoryosu’nun sunduğu tören, Atatürk’ün hayatını anlatan gösteri ile son buldu

IĞDIR

Iğdır Belediye binası önündeki Atatürk anıtına çelenklerin konulmasıyla başlayan törende, İstiklal Marşı okundu ve Atatürk anıtı yanındaki meşaleler yakıldı. Kültür Sarayı Salonu’nda devam eden anma programına, Vali Saim Saffet Karahisarlı, Belediye Başkanı Mehmet Nuri Güneş, Iğdır Garnizon Komutan Vekili 5. Hudut Alay Komutanı Topçu Kurmay Albay Hasan Nevzat Taşdeler, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın ile diğer yetkililer katıldı. Törende konuşan Piyade Yarbay Ogün Dinç, Atatürk’ün örnek bir askeri kişiliğe sahip olduğunu belirterek, "Atatürk’ü bir kez daha minnetle anıyoruz. Atatürk 42 dilde anlatılmıştır. Atatürk geleceği gören ve bilen insandı" diye konuştu. Tören, Iğdır Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencilerince hazırlanan Atatürk oratoryosunun sunumuyla sona erdi.

TUNCELİ

Tunceli’de Hükümet Konağı önündeki Atatürk anıtında düzenlenen törene, Vali Mustafa Taşkesen, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Mehmet Çörten, Belediye Başkanı Edibe Şahin, öğrenciler ve öğretmenler katıldı. Daha sonra İl Kültür Müdürlüğünde devam eden törende konuşan Yüzbaşı Murat Özkılıç, Atatürk’ün dünyaya örnek bir devlet adamı olduğunu ifade etti. Tören, öğrencilerin oratoryo ve tiyatro gösterisinin ardından, Jandarma Bölge Komutanlığı bando takımının müzik dinletisiyle sona erdi. -

ERZURUM

Havuzbaşı’ndaki Atatürk anıtı önünde düzenlenen programa, Vali Sebahattin Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, 9. Kolordu Komutanı Tevfik Özkılıç, kamu kurum ve kuruluşları ile siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı. Anma töreni daha sonra Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi’nde devam etti. Buradaki törende yapılan konuşmaların ardından şiirler okundu ve 9. Kolordu Komutanlığı Bölge Bandosu, Yakutiye Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’nin iş birliği ile "Marşlarla Atatürk" isimli belgesel sunumu gerçekleştirildi. -

BAYBURT

Cumhuriyet Caddesi’nde düzenlenen tören, Atatürk anıtına Vali Kerem Al, Garnizon Komutanı Muhabere Kurmay Albay Faruk Kayadelen, Belediye Başkanı Hacı Ali Polat ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin çelenk konmasıyla başladı. Anma töreni daha sonra, Şair Zihni Kültür Sitesi’nde devam etti. Burada öğrenciler çeşitli şiir ve kompozisyonlar okudu. Program, Atatürk’ün sevdiği şarkıların Fen Lisesi öğrencilerinden oluşan koro tarafından seslendirilmesiyle sona erdi.