Atatürk'ün cenazesi kalkmadan heykelini satmışlar

Atatürk'ün cenazesi kalkmadan heykelini satmışlar
Atatürk'ün cenazesi kalkmadan heykelini satmışlar
Dolmabahçe Sarayı arşivindeki bir yazışmaya göre Atatürk'ün heykeli, ölümünden sekiz gün sonra kaldırılıp 25 liraya hurdacıya satıldı.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Dolmabahçe Sarayı Arşivi, Başbakanlık Devlet Arşivleri’ne devredilince belgeler üzerinde çalışma yapan Hazine-i Hassa Arşiv Sayım ve Tespit Komisyonu, büyük bir skandalı ortaya çıkardı. Dolmabahçe Sarayı’nda bulunan Atatürk heykelinin, Mustafa Kemal’in ölümünden sadece sekiz gün sonra 25 liraya hurdacıya satıldığı anlaşıldı.
Dolmabahçe Sarayı Arşivi’nde bulunan 150 bin belge , bir süre önce sessiz-sedasız bir şekilde Başbakanlık Devlet Arşivleri’ne verildi. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemini kapsayan belgeler üzerinde çalışma yapan Hazine-i Hassa Arşiv Sayım ve Tespit Komisyonu çarpıcı bir belgeye ulaştı. Komisyon Başkanı Cengiz Göncü ile Hüseyin Akkaya ve Ünal Karıncalı’nın ulaştığı bir belge 18 Kasım 1938 tarihini taşıyor. Atatürk’ün ölümünden sekiz gün sonraya tarihlenen belgede Mustafa Kemal’e ait bir heykelin söküm işlemlerinden bahsediliyor. Dolmabahçe Sarayı Muayede Salonu’nda bulunan heykelin sökülmesi için yapılan masraf arşiv kayıtlarına alınmış. Bu belgenin ekinde ise heykelin 25 lira karşılığında hurdacıya satıldığı bilgisi bulunuyor.
2 Kanunuevvel 1341 tarihli belgede ise saraydaki tuğraların ve saltanata dair işaretlerin kaldırılmasıyla ilgili karar bulunuyor. Sarayda sadece duvarlar üzerine işlenmiş tuğraların değil, vazo ve bardaklara kadar saltanat işareti taşıyan bütün eşyaların kaldırılması emredilmiş. Ancak bu karar saray müdürünün itirazı üzerine dönemin bakanlar kurulu tarafından tekrar ele alınmış.


  http://www.radikal.com.tr/116611911661191

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yazıklar olsun bize - likapa

  kendi babasından, atasından, tarihinden utanan, geçmişine düşman gözüyle bakan ki o geçmiş 400 sene dünyaya hükmetmiş bir geçmiş, başka bir millet daha yeryüzünde yoktur.resmi tarihini saptırarak, yalan yazarak nesline yalan tarih öğreten başka bir millet yoktur.tarihçi diye milletin karşısına çıkarıp millete yalan yanlış şeyle söyleten başka bir millet yoktur.kurucusunu liderini kanunla koruyan, eleştirilmesine dahi tahammül edemeyen(5816 sayılı kanun) başka bir demokratik rejim yoktur. yazıklar olsun bize ne diyeyim.