Atatürk'ün ulus tanımı benim tanımımın aynısı

Atatürk'ün ulus tanımı benim tanımımın aynısı
Atatürk'ün ulus tanımı benim tanımımın aynısı
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

Meclis’teki konuşmasında söylediği, “Türk ulusuyla Kürt milliyeti eşit değil” sözleriyle CHP ’yi sarsan İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler kendisine güçlü bir referans gösterdi. Güler, ‘ırkçı’lık eleştirisine uğradığı görüşlerinin ‘Atatürk’ün görüşleriyle aynı’ olduğunu iddia etti: “Benim sözlerim Atatürk’ün ulus tanımının aynısı. Türk adını taşıyan etnik bir grup gösteremezsiniz. Türkmen, Yörük vardır. Kürt, Türk’ün değil Türkmen’in karşılığıdır.”
Sözleri partide istifalara yol açan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ’nun da dolaylı yoldan uyardığı Güler geri adım atma niyetinde değil. Meclis’te neşeli tavırlarıyla dikkat çeken Güler, CHP tabanından tepki aldığı iddialarını yalanlarken MHP ’lilerin yanı sıra AK Parti’den de kendisine destek ziyaretleri yapıldığını öne sürdü. Güler, sorularımıza şöyle yanıt verdi:

- ‘Ulusalcı’ mısınız?

Evet, ulusalcıyım.

- Konuşmanız planlı mıydı?

Ben bu görüşleri yeni söylemiyorum ki. 20-30 yıldır dile getiriyorum. O sözlerim anlık değildi. Teori ve yaklaşımdan söz ediyorum.

- Üniversite kürsüsünden de söylediniz mi bu sözleri?

Tabii ki. Milletvekili seçilmeden önce de Türkiye’nin birçok yerinde konferanslar verdim. “Türkiye Nereye Gidiyor?” konferanslarında bunları söyledim.

- Pişman mısınız? ‘Keşke’ o sözleri söylemeseydim diyor musunuz?

Hayır. Hayatımda ‘keşke’ diyecek bir şey yapmadım.

- CHP’de istifalar oldu. Tabandan çok tepki aldınız mı?

Hayır. Aksine, CHP tabanından yaygın destek alıyorum. Hatta AKP ’lilerden çok sayıda tebrik aldım. Odama kadar gelenler oldu

- Milletvekilleri mi geldi?

Kim olduklarını söylemeyeceğim. Söyledikleri şuydu: “Bize var olduğumuzu hissettirdiniz.”

- Sözleriniz Atatürk’ün ‘Ulus’ tanımına uyuyor mu?

Benim sözlerim Atatürk’ün ulus tanımının aynısı. Türk adını taşıyan bir etnik grup göremezsiniz. Etnik olarak Türkmen, Yörük vardır. Kürt dediğiniz zaman bunun karşılığı Türk değil Türkmen olabilir...


  http://www.radikal.com.tr/1119324111932432

  YORUMLAR
  (32 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Türklükten istifa etmek - urolog

  1:Kimse birine, ben türküm dediginde, irkci, fasist demedi. Ama ben türküm, o yüzden bu ülkenin efendisiyim, derse itirazlar yükselir dogal olarak. Cünkü bu ülkede yasayan bütün bireyler ayni haklara sahip olmalidir. 2:Kimse de birine , ben kürdüm dediginde, sempatiyle yaklasmadi. Hatta hapse atildi. Örn. rahmetli Serafettin Elci. Bu yorum bilerek mi yapildi, bilmiyerek mi yapildi, anlayamadim. Ironimiydi? Polemikmiydi?

  Acaba iyi düşündünüz mü? - South pole

  Sayın Birgül Güler Hanım! Söylemlerinizden dolayı övünçle AKP milletvekillerinden de tebrik almış olduğunuzu beyan ediyorsunuz. Acaba iyi düşündünüz mü? Bu AKP'nin tebrikleri CHP'ye darbe vurmuşluğunuzdan AKP'nin ekmeği katmerleştiğinden olmasın?

  Türklükten istifa mi etsek :) - dostluk ve baris

  Bu ülkede herkes herseyi rahatlika söylüyor bir tek seyi haric, Türk olmayi.. Adam rahatlikla, gurur duyarak "ben Kürdüm" diyor.. Elbette diyecek burada bir sorun yok, üstelik böyle diyen bir adamin etrafinda hemen bir sempati halesi olusuyor.. smla.. smla.. smla.. gülücükler, öpücükler! Fakat sen hele bir Türküm de! Gör bak neler oluyor neler, maydonozlu köfteler:).. Acikca belli olmasa bile beyinlerde hemen oynasmalar basliyor, küfürler istifleniyor "vayy fasist, vayy irkci, vayy kafatasci" nidalari yükseliyor!... Yalan MI?

  tanım - foln

  ulusalcı düşünceyle her ne kadar uyuşmasak da burada ne dendiğini anlamak istemiyoruz.eşitlik ve aynıyeti birbirine karıştırmak açısından bu konuyu feminist hareketle paralel tutabiliriz.ki burda kürtlerin türkmen olduğundan değil türkmenliğin ve kürtlüğün milliyet türklüğün ulusluk olduğunu belirtiyor.yani birbiriyle eşit değil yerine aynı kavramlar değil demesi tartışmayı cok daha açık hale getirebilir.her ne kadar mvekiline katılmasam da kendini acıklamaktaki beceriksizliğine uzuluyorum.

  İçseleşen Ruh - NİHAT12

  Lidere tapma,onun gibi giyinme,tutum ve davranışları lidere göre ayarlama,ona biyat etmek,toplumsal sorunlara onun pençeresinde bakmak..Yıllar önce yaşamış olsa da.Çağ değişiyor,toplumun ihtiyaçları değişiyor.Ama sen hala liderine mal olmuş,80 yıl önceki tek milet,tek devlet,tek dil kısacası herşeyin tekliğini savunuyorsun.Bu anlamda gericisin.Niye çünkü geçmişe takılmışsın.Bu günü ve yarını inşaa yeteneğini gösteremiyorsun.Nerede biliyorsun atatürkün senin gibi düşüneceğini.Ketummusun.Nihayetinde atatürk koşulların yaratmış olduğu kişilik.Oçağa göre bir ulus devlet kurdu.Tekçi zihniyete göre bir devlet kurdu.Bir elbise giydirmeye çalıştı.Bu anlayış gerçeklikten uzaktı.Son yirmi yılda 35 bin kişinin ölmesi bunu açıklamıyormu.Bu nu önlemek için isterseniz önderiniz gibi dersime girin,80 bin kişiyi daha öldürün.Oçağda bu mümkündü ama bu zamanda mümkün değil.Çağa uymayan siyasetin gerekçesini atatürkle temellendirmeyin.

  ????? - _SHU_

  koca profesör olmuşsun ama daha üniversite okumayan bir kürdün etnik kökenler hakkında bildiği kadarını bilmiyorsun. kürdün neresi türkmen tarihi araştır önce sen mezopotomyaya gelmeden önce biz yerleşmiştik zaten. sen islamı bilmeden önce biz kabul etmiştik zaten. tarihi objektij araştır 100 yıl öncesinde belirtilen görüşleri açıp okuma bize. londra müzesinde bile binlerce yıllık kürtçe eserler var.

  SORUN - tayfuncakir1971

  Sorun burdaya zaten cumhuriyeti kuraraken yapılan hataları bugün hep beraber çekiyoruz.Demokratik bir cumhuriyette ancak sizin bu fikirleriniz sizin görüşleriniz olarak kalır uygulama alanı bulamaz.Bulabiliyorsada demokratik kelimesini başından çıkarırız başka birşey deriz...