'Atatürk'ün yaptıklarını kim yapsa karşı çıkardık'

'Atatürk'ün yaptıklarını kim yapsa karşı çıkardık'
'Atatürk'ün yaptıklarını kim yapsa karşı çıkardık'
Yeni Akit gazetesine tartışılan "10 Kasım" ilanını veren Sancaktar dergisinin sahibi Eyüp Gökhan Öztekin, Atatürk'ün yaptıklarını kim yapsa karşı çıkacaklarını söyledi.

Radikal.com.tr - CNN Türk’te Cüneyt Özdemir’in hazırlayıp sunduğu 5N1K programına, Yeni Akit gazetesine tartışılan “10 Kasım” ilanını veren Sancaktar dergisinin sahibi Eyüp Gökhan Öztekin ile dün Mustafa Kemal Atatürk ’e hitaben yazdığı ve kişisel Facebook hesabından paylaştığı mektupla gündeme gelen Nasuh Mahruki konuk oldular.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 75′inci ölüm yıldönümünde Sancaktar dergisinin verdiği, “Olmasaydı da olurduk” ilanını savunan Öztekin, “Atatürk’ün yaptıklarını başka birisi de yapsa karşı çıkardık” diye konuştu.

“Değerlerimizle barışık bir cumhuriyet tanımı istiyoruz” diyen Öztekin, kendi aile büyüklerinin modern insanlar olduğunu ama Atatürk konusunda onları ikna edemediğini kaydetti.

Atatürk’e hitaben yazdığı mektupta ne anlatmak istediğini açıklayan Mahruki ise, “Laiklik, devletin her vatandaşına birey olarak yaklaşmasını sağlayan bir sistemdir. Diğer türlü çatışma çıkar” diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/1160353116035319

  YORUMLAR
  (19 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Atatürk'ü sevmek zorunda değilsin amaaa... - Barnabycik

  Sevenlerine saygı göstermek zorundasın... Milletin sayıp sevdiği bir ulusal kahramanın ölüm yıl dönümünde böyle çirkin bir ilan vermek, savaş açmaktır... kışkırtmaktır... saygısızlıktır... Kendini bilmezliktir... Ve bedeli bütün sorumlularına bir bir ödetilecektir...Sizin sayıp sevdiğiniz değerli büyüklerinizin ölüm yıl dönümünde, böyle bir ilan verilse nasıl hissedersiniz? Herkes bunu bir düşünsün!!! Sen de düşün Eyüp Gökhan Öztekin... Ama en çok da sen düşün Yeni Akit!!! Bu rezilliğe alet olduğun için!!!

  keşke yapmasaydı - hediye

  Hindistan ve Cezayir İngiliz ve fransa sömürgesi ülkeler, şimdi Fransızca ve inglizce anadileri gibi konuşuyorlar ve şimdi ben Türkçe konuşuyorum ne işime yarıyor. Halen neden kurtulduğumuzu anlayamdım. IMF bağımlı, antidemokratik bir Cumhuriyetle yönetilen bir ülke. Geçmişi kıyımlarla, cinayetlerle maili mechul cinayetlerle dolu bir ülke. Atatürk kurtardı peki siz onu anmktan başka ne yapıyorsunuz?

  - momentum

  Sevgili nitemtran, Victor Hugo Sefiller'inde, sevgilisinden hamile kalan Fantine için "zavallı kız kendini kocasına verir gibi vermişti" diye yazar. Biz başka bağlılık türü bilmediğimiz için ataya, toteme, öndere, mürşide bir tanrı gibi bağlanırız, Lenin kaç yazar.

  Yıkanmış beyinlerin dansı... - nitemtran

  Lenin vardı bir zamanlar. Hem Atatürk gibi de sadece Türkler değil, tüm dünyada milyonlarca inananı, seveni hatta tapanı vardı...

  Düşünce özgürlüğünde mütekabiliyet... - cenkay

  Yurttaş parayı bir yerden bir şekilde bulmuş ve tam sayfa gazete ilanı ile düşüncesini ifade etmiş. Bu düşünceyi beğenenler olabilir, beğenmeyenler olabilir. Buna karşılık yurttaş'ın düşüncelerini ifade etme hakkına tecavüz etme eğilimi insanlık suçudur. Bunun yanında bir başka yurttaş da 1400 yıl önce bir muhterem tarafından yazılmış bir kitaba ve yazarına ilişkin çağ dışılık, barbarlık eleştirileri getirirse de konu "manevi değerlere saldırı" mealinden değerlendirilmeden düşünce özgürlüğü kapsamında ele alınmalıdır değil mi? Palalara, meşalelere sarılmak yok ağalar. Yaşasın düşünce özgürlüğü!

  bu bir yorum degil. - mertonturk

  Olmasaydin da olurduk bir ifade degil. Hic bir aciklama da yok yani gorus de bildirmiyor. Kimseye katkisi da yok. Bu bir yorum degil. Bu gazeteye verilecek bir ilan degil. Bu sadece insanlarin onemli bir gununde onlari cocukca kizdirmaya calismak. Bos bir liseli cocugun kendini ispatlamaya calismasiyla esdeger.

  ACABA - HARAYDIN

  Acaba geyikle fikir karışmıyor mu? Örneğin Zenci Tigana France olmadığı halde hatta beyaz olmadığı halde nasıl Fransız Teknik direktör oluyor, Bety nasıl İngiliz asıllı Alman oluyor da Alanya'lı Hans Alman asıllı Türk olamıyor bunun cevabını kim verecek?