Ata'yı özlemle andık

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 63. yılında tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de törenlerle anıldı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 63. yılında tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de düzenlenen törenlerle anıldı.
Anıtkabir'deki devlet töreni saat 08.55'de Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığındaki devlet erkanının Aslanlı Yol'dan yürüyüşüyle başladı. Heyet Atatürk'ün kabrine ulaştıktan sonra Sezer, 'Cumhurbaşkanı' yazılı kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelengi kabrin üzerine koydu.
Daha sonra, Atatürk'ün ölüm saati olan 09.05'te 'ti' sesi ve sirenler eşliğinde iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, ardından Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Bandosu eşliğinde topluca İstiklal Marşı okundu.
Aynı saatte, bütün yurtta da Ata'ya saygının ifadesi olarak iki dakika sirenler ve motorlu araçlar klaksonlarını çaldı, sokaklarda, okullarda ve işyerlerinde 2 dakika süreyle saygı duruşunda bulunuldu.
Anıtkabir'deki törende, Cumhurbaşkanı Sezer ve protokolde yer alan devlet erkanı, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Bu sırada Anıtkabir içindeki yayında Atatürk'ün 10. yıl nutku kendi sesinden verildi. Cumhurbaşkanı Sezer, Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:
"Yüce Atatürk, aramızdan ayrılışınızın 63. yıldönümünde sevgilerimizi, saygılarımızı ilke ve devrimlerinize olan bağlılığımızı, yinelemek için huzurunuzdayız. Size gönülden sevgi ve saygıyla bağlı olan Türk ulusu bugün ülkenin her köşesinde Yüce Ata'sını özlemle ve minnetle anmaktadır. Bizlere en büyük armağanın olan ve ulusumuza çağdaş uygarlığının kapılarını açan Cumhuriyet yönetiminin sağladığı kazanımların bilincindeyiz. Cumhuriyeti, ışığından güç alarak sonsuza kadar yaşatacağız. Ülküleriniz, ilkeleriniz ve devrimleriniz bu çabalarımızda her zaman olduğu gibi yolumuzu aydınlatacaktır. Sizin ilkelerinizle yetişen Cumhuriyet kuşakları gösterdiğiniz çağdaş uygarlık yolunda Cumhuriyetimizi daha da yüceltmek için tüm gücüyle çalışacaktır. Sonsuza kadar sizin izinizde yürüyecek olan Türk ulusunun gönlündeki unutulmaz yeriniz
hiçbir zaman değişmeyecektir. Büyük Türk ulusu olarak yüksek anınızın önünde saygıyla eğiliyor ve size şükranlarımızı sunuyoruz."
Sezer, daha sonra, deftere yazdığı ifadeleri yüksek sesle okudu.
Törene Cumhurbaşkanı Sezer'in yanı sıra, TBMM Başkanı Ömer İzgi, Başbakan Bülent Ecevit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, anamuhalefet Partisi DYP'nin Genel Başkanı Tansu Çiller, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Danıştay Başkanı Nuri Alan, MHP Genel Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, ANAP Genel Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Bakanlar Kurulu üyeleri, kuvvet komutanları, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, SP Genel Başkanı Recai Kutan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, milletvekilleri ve bürokratlar, parti temsilcileri, subaylar, astsubaylar, kurul ve kuruluş temsilcileri ile öğrenciler katıldı.

ANITKABİR'DE KUŞ UÇURTULMADI

Tören dolayısıyla Anıtkabir'de Garnizon Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü sıkı güvenlik önlemleri aldı.
Tören boyunca, Anıtkabir üzerinde uçuş yasağı uygulandı, Akdeniz ve Gençlik caddeleri trafiğe kapatıldı. Bir helikopter tören öncesinde ve tören sırasında Anıtkabir çevresinde uçarak havadan denetim yaptı.
Törenden sonra, dünden beri kapalı olan Anıtkabir halkın ziyaretine açıldı.

TBMM'DEKİ TÖREN

Atatürk, ölümünün 63. yılında TBMM'de düzenlenen törenle de anıldı. TBMM Başkanvekili Kamer Genç, Meclis'teki Atatürk Anıtı'na çelenk koydu. Daha sonra İstiklal Marşı okunarak saygı duruşunda bulundu. Törene, TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin yetkilileri, bazı milletvekilleri ve Meclis çalışanları katıldı.

BİR TEK GÜL, BİR DAMLA GÖZYAŞI

Atatürk'ün Dolmabahçe Sarayı'nda hayata gözlerini yumduğu odasında düzenlenen tören, dokunaklı görüntülere sahne oldu. Saat 09.05'te sirenlerin çalmasıyla başlayan törende, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Törene katılanların, Atatürk'ün Türk bayrağına sarılı yatağına çelenk bırakmaları sırasında küçük bir çocuğun kalabalığın arasından çıkarak elindeki gülü yatağa bırakması herkesi duygulandırdı. Ata'nın yatağı başında nöbet tutan er Özcan Özkan, gözyaşlarına hakim olamadı.
TBMM Başkan Vekili Yüksel Yalova, İstanbul Vali Yardımcısı Gazi Kaya, Türk Silahlı Kuvvetleri adına Garnizon Komutanlığı Temsilcisi Topçu Albay İhsan Ertürk, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mahmut Kuş ile TBMM Milli Saraylar Daire Başkanı Polat Akbulut'un katıldığı törenin ardından, ziyarete açılan Atatürk'ün odası, ziyaretçi akınına uğradı.
İstanbul'daki diğer tören, Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde yapıldı. Törene, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, İstanbul Valisi Erol Çakır, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna katıldı. Anıta çelenk konulmasının ardından, saat 09.05'te, tüm yurtta olduğu gibi sirenler çaldı. 2 dakikalık saygı duruşunda bulunulduktan sonra İstiklal Marşı okunarak bayraklar yarıya indirildi.
Taksim Meydanı'da bulunan vatandaşlar ile trafikteki araç sürücüleri de saygı duruşuna katıldı. Daha sonra, İstanbul Valisi Erol Çakır, anıt şeref defterini
imzaladı.

DENKTAŞ'TAN GENÇLİĞE MESAJ: O'NUN NURLU YOLUNDA İLERLEYİN

Atatürk, ölümünün 63. yılında KKTC'de de törenlerle anıldı. Lefkoşa Atatürk Anıtı'nda düzenlenen törende, protokol sırasına göre anıta çelenkler konuldu. Atatürk'ün vefat ettiği saat 09.05'te saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı'yla bayraklar göndere çekilip yarıya indirildi ve anıt özel defteri imzalandı.
Törene, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Vehbi Zeki Serter, Başbakan Vekili, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Salih Coşar, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Hayati Güven, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ahmet Özteker ile üst düzey komutanlar, siyasi parti, kurum, kuruluş ve dernek temsilcileri ile öğrenciler katıldı.
Cumhurbaşkanı Denktaş, Anıt Özel Defeteri'ne, ölümü ile daha çok aranan Atatürk'ün manevi huzurunda saygı ile eğildiklerini yazarak, gençlerden, Atatürk'ün gösterdiği nurlu yolda ilerlemelerini, ilkelerine ve cumhuriyetine gölge düşürmemelerini istedi.

SELANİK'TE ANLAMLI TÖREN

Atatürk ölümünün 63'üncü yılında doğup büyüdüğü Selanik´te törenle anıldı. Türkiye´nin Selanik Başkonsolosluğu´nda saat 09.05´de saygı duruşu ile başlayan anma töreninde konuşan Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, Yunanistan'da yaşayan Türklere ve ülkemizde yaşayan Rumlara her zaman sahip
çıkacaklarını belirterek, "Yunanistan´da yaşayan Türkler ve Türkiye´de yaşayan Rumlar, iki ülke arasındaki dostluk köprüsünü oluşturuyor" dedi.
Selanik Başkonsolosu Ali Gazne Soysal´ın 10 Kasım Anma Töreni´ndeki konuşması
sırasında, duygulu anlar yaşandı ve törene katılanlardan bazıları ağladı.
Konuşmaların ardından anma törenine katılanlar, başkonsolosluk bahçesinde
bulunan ve müze haline getirilen Atatürk´ün doğduğu ve çocukluğunun geçtiği evi ziyaret ettiler.
15'şer kişilik gruplar halinde eve giren heyettekilere Atatürk'ün ölümünden
sonra Türkiye'den getirilen eşyaları hakkında bilgi verildi. Müzede Atatürk'ü
çeşitli dönemlerde kullandığı kıyafetleri, bastonları ve diğer eşyaları
sergileniyor.
Törenlere Türkiye´den çok sayıda milletvekili, çeşitli üniversitelerden
bilim adamları Batı Trakya Dayanışma Derneği üyeleri, Gümülcine ve İskeçe'den
Batı Trakyalı Türkler katıldı. Anma törenine, Yunanistan resmi makamlarını
temsilen hiçbir yetkili katılmadı. Törenler nedeniyle Yunan polisi, Selanik
Başkonsolosluğu ve Atatürk Evi´nin çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı.